$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Piyasalarda Bugün 22 Aralık 2015

Piyasalarda Bugün 22 Aralık 2015
  • 22.12.2015 11:00:12
  • 905 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Piyasada bugün, Fed faiz artırımı sonrası Çin’de teşviklerin artıracağı beklentisi piyasalarda olumlu havanın yaşanmasına neden olmakta. Çin hükümetinin yapmış olduğu açıklamada büyümeyi desteklemek amacıyla para politikasında esnek, maliye politikasının daha etkin olması gerektiğinin belirtilmesi teşviklerin arıttırılabileceği durumunu ortaya çıkarmakta.

Opec toplantısında üretim kotası uygulamasının kaldırılması sonrası artan aşırı arz petrolde satışların hızlanmasına neden olmakta. Brent petrolde 36,05 ham petrolde 34,29 seviyelerini test ederek yakın dönemin dip seviyesini test etmiş oldu.

Günün en önemli verilerinden biri ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (3. Çeyrek) verisidir. Fed faiz artırımından sonra ileriki dönemlerde faiz artışı için gerekli olacak olumlu büyüme verilerinin etkisini daha fazla hissedeceğiz.

Haftanın en önemli verisi PPK’nın bugün yapacağı toplantı olacaktır. Fed faiz kararı sonrası, TCMB’de faizlerde belli ölçüde düzenleme yapabileceği tahmin ediliyor. Burada politika faizinin % 7.5’dan % 8’e yükseltilmesi ve/veya alt bandı 7,25’den 7,50’ye çekmesi kararları çıkabilir.. Her koşulda, bize göre döviz piyasasında volatilitenin nispeten azaldığı ortamda TCMB’nin sıkılaştırma yönünde baskı altında olmadığı için radikal bir karar almayacağını ve yukarda söz ettiğimiz kararları alsa bile bunları Ağustos ayından beri piyasayı alıştırdığı “basitleştirme” çerçevesinde adımlar olarak göreceğimizi ve piyasa üzerinde kayda değer bir baskı yaratmayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ