$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

Piyasalarda bugün 16 Haziran 2016

Piyasalarda bugün 16 Haziran 2016
  • 16.06.2016 11:00:42
  • 667 kez okundu

Piyasalarda bugün, Fed bu toplantısında da piyasanın beklentileri doğrultusunda faiz artışına gitmedi. Büyüme beklentisi %2,2 den %2 ye düşürüldü. Yellen yaptığı konuşmada Temmuz ayında yapılacak bir faiz artışının imkansız olmadığını belirterek son ekonomik verilerin karışık görünüm sergilediğini ifade etti. İstihdam piyasası göstergelerinin güçlenmesini beklediklerini ve faiz artışının kademeli olacağını söyledi. Küresel ekonomideki kırılganlıkların da ekonomi üzerinde baskı oluşturduğuna ve Brexit etkisini de göz önünde bulundurduklarına değindi. Nisan ayında tek faiz artışının olacağını bekleyen üye sayısı 2 iken bu toplantıda bu sayı 6 üyeye yükseldi.

Altın Fed’in faiz artışı beklentilerinin azalması ve Yellen’ın konuşmalarının da bu beklentiyi destekler nitelikte olması ile birlikte 1300 seviyelerine yükseldi.

Petrol ABD’den gelen stok verisinin bu hafta da azalış kaydetmesi ve Fed etkisi ile birlikte kayıplarını devam ettirdi.

Bugün sabah saatlerinde Japonya Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. BOJ faizlerde bir değişikliğe gitmeyerek ilave teşvikten kaçındı.

Bugün Euro Bölgesinde Mayıs ayı TÜFE verileri beklenirken Eurogroup toplantısı takip edilecek. İngiltere’de saat 14.00’te faiz oranı kararı 23.00’de İngiltere Merkez Başkanı Carney’in konuşması, ABD’de TÜFE, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Philadelphia Fed İmalat Endeksi takip edilecek.

Bugün piyasa takvimi ise,
12:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (YILLIK)(May) Önemli
Belirsiz EUR Eurogroup Toplantısı Orta
14:00 GBP İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranı Kararı(Haz) Önemli
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE)(Aylık)(May) Önemli
15:30 USD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Haz) Önemli
23:00 GBP İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Carnet Konuşması Önemli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ