$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Piyasalarda bugün 15 Aralık 2015

Piyasalarda bugün 15 Aralık 2015
  • 15.12.2015 11:03:10
  • 1.040 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Piyasalarda bugün, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu’nun prensipte aldığı kararları uygularken, ekonomiyi etkileyecek kurumların o masa etrafında birlikte konuşuyor olmasının devletin ortak aklını oluşturmak bakımından büyük önem taşıdığını belirterek, “Bu kesinlikle Merkez Bankasının bağımsızlığına halel getiren bir durum değil. Çünkü Merkez Bankası da orada hükümetin perspektifini görüyor, ekonominin bütüncüllüğünü görmüş oluyor” dedi. Başbakan Davutoğlu, A Haber’de katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “Merkez Bankasının araçsal bağımsızlığı konusuna nasıl bakıyorsunuz?” sorusu üzerine Davutoğlu, bu tartışmanın gerçek boyutunun ötesine taşındığını belirtti. Ülke ekonomisinin “finansal, mali, reel ekonomi” şeklinde ayrılmadığını anlatan Davutoğlu, ülke ekonomisinin bir bütün olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Merkez Bankası‘nın bu bütün içinde faaliyet gösteren bir yapı olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti: “sanki Merkez Bankası bağımsızlığı ülke ekonomisinin dışında ve dışarıdan bakan bir bağımsızlık olarak algılandığında irrasyonel ve gerçeklikten kopuk bir konuma gider, soyut hale gelir. Bunun bir başka sonucu da siyasi olarak hesap vermek durumunda olan hükümet ve Merkez Bankası ilişkileri tamamıyla birbirinden kopuk yorumlanırsa kim kimden hesap soracak sorusunu da gündeme getirir. İşin bir yönü bu. İkinci yönü ise dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Merkez Bankası belli kritik dönemlerde ülke ekonomisinin genel istikrarı içinde finansal alanda belli görevleri üstlenir ve bunu yaparken de araçsal bağımsızlığa sahiptir. Bu konuda da bir tereddüt hasıl olursa bu sefer de Merkez Bankası doğru adımları doğru zamanlarda atmakta mütereddit davranır. Dolayısıyla bu birbirinin alternatifi olan şeyler değil. Araçsal bağımsızlıktan kasıt da teknik olarak atılan adımlar hususunda Merkez Bankası’nın herhangi bir siyasi kaygı gözetmeksizin davranabilme kabiliyetini ortaya koyması.”

Yurt dışı gündemi ise,
Fed öncesi jeopolitik gelişmelerin yanı sıra piyasada yeniden gündeme gelen başkanlık sistemi ve referandum konusu da izleniyor.

Bugün iç piyasada Hazine ihaleleri, işsizlik verileri ve bütçe gerçekleşmeleri takip edilecek.

Dış piyasalarda ise TSİ 12:00’da Aralık ayına ilişkin Almanya ZEW endeksi, 15:30’da ise Kasım ayına ilişkin TÜFE ve çekirdek TÜFE, ve NewYork Fed imalat endeksi verileri izlenecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ