$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Piyasalarda bugün 1 Temmuz 2016

Piyasalarda bugün 1 Temmuz 2016
  • 01.07.2016 10:47:01
  • 845 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Piyasalarda bugün, Tüm merkez bankalarının piyasayı destekleyecekleri yönündeki taahhütleri piyasaların bir miktar soluklanmasına yardımcı oldu. Brexit sonrası sert kayıpların ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarının önümüzdeki yıla öteleneceği beklentileri gelişmekte olan ülkelere yönelik küresel risk iştahını tetikleyen ana unsur olarak göze çarpıyor.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney, İngiltere ekonomisini desteklemek için önümüzdeki aylarda genişlemeye gidebileceğini söyledi.

St. Louis Fed Başkanı Bullard, Londra’da güvercin konuştu. Brexit’in ekonomi üzerinde fazla etkili olmasını beklemediğini ve bu yıl bir faiz artırımı yönündeki tahminin sürdüğünü söyledi.

Japonya Merkez Bankası’nın tankan anketine göre Japon üreticiler arasındaki iş güveni artı 6, büyük imalat dışı sektörde ise iş güveni 22’den 19’a geriledi.

Altın, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) kararının ardından, yatırımcıların merkez bankalarının küresel ekonomiyi destekleyeceğine ilişkin spekülasyonlarla birlikte, yükselişini devam etti.

Petrol stok verileriyle destek buldu, 50 doların üzerinde fiyatlandı.

Güvenlik endişelerine rağmen küresel iyimserlik ve Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini güçlendirmesinin de desteğiyle dolar/TL’de düşüş devam ediyor.

Bugün ABD tarafında üretim PMI, ISM imalat satın alma müdürleri endeksi, FOMC üyesi Mester’in konuşmaları takip edilecek. Euro bölgesinde imalat PMI, işsizlik oranı takip edilecek.

Bugün piyasa takvimi ise,
11:30 GBP İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)(Haz) Önemli
11:30 EUR ECB’den Nowotny’nin Konuşması Orta
12:00 EUR İşsizlik Oranı (May) Orta
17:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)(Haz) Önemli
18:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)ÜYESİ Mester’ın Konuşması Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ