$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Petrol fiyatları tahminleri revize edildi

Petrol fiyatları tahminleri revize edildi
  • 15.12.2015 12:16:59
  • 1.122 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Petrol fiyatları tahminleri revize edildi, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, arz fazlasının uzun süre devam edeceği endişesi ve tahmini ile birlikte petrol fiyat tahminlerini aşağı yönlü olarak tekrar revize etti. Moody’s Batı Teksas ve Brent petrol için fiyat tahminlerini ciddi şekilde aşağı çekti.

Moody’s Brent petrolü için 2016 yılı ortalama fiyat tahminini 53 dolar/varilden 43 dolar/varile ve Batı Teksas petrolü için tahminini 48 dolar/varilden 40 dolar/varil olarak revize etti.

Moody’s raporunda İran’a yaptırımların kalkmasının 2016’da piyasaya ciddi bir arz girişine yol açacağınında altını çizerek belirtti.

Petrol gündemi ise,

Petrol, ABD Kongresi’nin 40 yıl sonra petrol ihraç yasağını kaldırma konusunda anlaşmaya yaklaşması ile birlikte, Şubat 2009’dan bu yana gördüğü en düşük seviyesinden yaptığı sıçramanın ardından kazançlarını korudu.

Petrol vadeli kontratları New York’ta, Pazartesi günü yüzde 1.9 yükseldikten ve son yedi günde ilk yükselişini gerçekleştirdikten sonra fazla değişmedi. Senato liderleri, petrol ticaret yasağının kaldırılması karşılığı bazı ödünler isteyen bazı Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerden gelen direnç ile karşı karşıya kaldı. OPEC Başkanı Emmanuel Ibe Kachikwu, fiyatların Şubat ayına kadar toparlanamaması durumunda, grubn “çok acil toplantıya” ihtiyaç duyabileceğini kaydetti.

Petrol, piyasa payını korumak için Petrol İhraç Eden Ülkeler Toplulu’nun (OPEC) üretim kotası uygulamasından vazgeçmesinin ardından finasal kriz döneminden bu yana en düşük seviyeleri yakınında işlem görüyor. Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler, ABD petrolünün düşeceği beklentisi ile açtıkları pozisyonların (kısa pozisyon) sayısını rekor seviyeye yükseltirken, Uluslararası Enerji Ajansı piyasanın en azından 2016 yılının sonuna kadar fazlada kalacağı tahmininde bulundu.

Seul’de NH Investment & Securities Co. emtia analisti Kang Yoo Yin, “Eğer ABD Asya’ya petrol ihracına başlarsa, bu durum OPEC üreticileri ile rekabeti kızıştıracak,” dedi ve “Petrol varil başına 30 dolar civarına inerse, OPEC, iç uyumsuzluk ve kendi aralarındaki çekşmelerin sürmesi ile birlikte, fiyatları koruma ihtiyacı duyacak” şeklinde görüş bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ