EkonomiManşet

Parite yorumları bugün 23 Nisan 2018

Son dönemde Çin’den açıklanan ekonomik verilerin yavaşlayan ekonomiye işaret etmesi ve buna bağlı olarak Avrupa ekonomisinde görülen yavaşlama belirtileri son dönemde iyice kendisini göstermeye başladı. Bugün Avrupa’dan açıklanacak PMI verileri bu anlamda önemli. Eğer PMI verileri düşük gelecek olursa o zaman Euro baskı altında kalmaya devam eder.

Bu arada Dolar faizlilerinin yükselişi ve yükselirken de faizlerin vade yapısının yataylaşmaya işaret etmesi Fed’in yakın zamanda faiz artıracağına dair beklentilerin arttığını gösteriyor. Bu nedenle yükselen Dolar endeksi beraberinde Euro Dolar paritesinin geri çekilmesine neden olurken seans içindeki yükselişleri bu bağlamda açığa satış fırsatı olarak değerlendirebilir. (QNB Finansinvest)

EURUSD için Cuma günü 1,23 seviyesinin önemlinden belirtmiş, buranın altında 1,2285 ve 1,2249 hedefli geri çekiler olabileceğini paylaşmıştık. 1,23 kırıldıktan sonra da hedeflere doğru yola çıktı. Bugün ise aşağı hareketin devamı için 1,2335 direncini takip edeceğiz. Farklı bir değişle 1,2335 ana direnç seviyemiz olacak ve aşağı hareketin devamı için bu seviyenin altında kalıyor olmamız gerekiyor. (Meksa Yatırım)

Haftanın ilk işlem gününde kırmızı kesirli gösterilen ve önemli bir yükselen trend çizgisi olan bölge altında olması dolayısıyla bu kırılım ile satış baskısının devam etmesi muhtemel.2.2275 seviyesi etrafında fiyatlanan EURUSD için aşağıda 1.2240 ve 1.2205 bölgeleri hedeflenebilir.

Yükselişlerin tekrar aktif olabilmesi için yükselen trend çizgisine tekabül eden 1.2290 ve hemen akabinde 1.23 bölgesinin geçilmesi beklenebilir. 1.23 ve üzerindeki ataklarda tekrar toparlama eğilimi söz konusu olabilir ve yukarıda 1.2335 bölgesi hedeflenebilir. (Turkish Yatırım)

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi: Euro Bölgesi’nde büyüme döngüsünün zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi. Chicago FED Başkanı Charles Evans ise: FED için kademeli faiz artışlarının uygun olmaya devam etmekle birlikte enflasyonun yüzde 3’e doğru hareketlenmesinin genişlemeci politikaları sonlandıracağını belirtti.

İtalya’da yapılan seçimler sonucunda ortaya çıkan tabloda hükümet kurma açısından belirsizlik devam ederken, ABD’nin ek gümrük vergileri konusu da takip edildi. Almanya hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada: ABD’nin önlemlerinin haksız olduğunu belirtirken, AB olarak ABD ile görülmelere devam etmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Euro Bölgesi’nde çoğunlukla olumsuz haber akışlarının yanı sıra ABD tarafında ise tahvil getirilerinde görülen artışlar da Dolar tarafını güçlendiren diğer unsur olarak karşımıza çıktı.

Bugün her iki bölgeden gelecek olan öncü PMI verilerinin yanı sıra yine haber akışları da takibimizde olacak. Pariteye teknik olarak baktığımızda ise; sıkışmaların yaşandığı 1.2395-1.2335 bandının aşağı taraflı geçilmesi ile satış ağırlıklı işlemler görmekteyiz.

Bu kapsamda 1.2285 desteğinin de kırılması halinde 2017 Kasım ayından başlayan yükselen kanalın alt bandına denk gelen 1.2245-1.2225 bölgesi hedeflenebilir. Ancak kanal kırılım teyit bölgemizin ise 1.2190 olduğunu yeri gelmişken belirtelim. Diğer yandan 1.2285 desteği üzerinde tutunma sağlanabilir ve yukarı yönlü denemeler görülecek olursa 1.2305, 1.2335 ve 1.2360 direnç bölgeleri yeniden takibe alınabilir. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı