EkonomiManşet

Parite Yorumları Bugün 20 Nisan 2018

Euro dolar paritesi, Ticaret savaşlarından kimin galip çıktığı ya da çıkacağı tartışmaları süre dursun yakın zamanda ve önümüzdeki haftalarda gelecek verilerle yön bulunacaktır. Uzun vadeli dönemde 2011’den beri gelen düşüş trendinin sonlanıp, yukarı yönlü net bir hareketin başladığından söz edebilmemiz için 1,2530’un kırılması gerekmekte.

Düşüş hareketinin derinleşeceğinden bahsedebilmemiz içinse 1.2140 altında bir günlük kapanışın gelmesi ön koşul olarak karşımıza çıkıyor. 1,2440 ve 1,2470 Gün içi direnç seviyeleri iken 1.2280 gün içi güçlü destek seviyesidir. (Venbey Yatırım)

Euro dolar da bu hafta da aşılamayan 1.2400-1.2450 bölgesi direnç aralığı olarak takip edilebilir. EUR/USD’de son aylarda kaydedilen yükselişin ivme kaybettiği ve ikilinin bu direnç bölgesini bir süre daha aşamayacağı düşüncesindeyiz. ABD ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik görünüm, faiz oranları, Euro’daki yüklü uzun pozisyonlanma, Euro dolar da ivme kaybı değerlendirilince ikilide düzeltme riskinin arttığı düşünülebilir.

Euro dolar 1.22’li seviyelerin üzerinde tutunmaya devam ettiği takdirde yatırıcıların Euro’daki yüklü pozisyonlarını koruyacağını düşünüyoruz. 1.22’li seviyelerin altına hareket, yukarıda özetlenen koşulların etkisiyle daha derin bir düzeltmenin önünü açabilir. Ancak ikilinin bir süre daha yön aradığını görmek şaşırtıcı olmaz. (Garanti Yatırım)

EUR/USD’da yatay batta dalgalı seyir haftanın son gününde de devam ediyor

Ekonomik takvimin zayıf olduğu haftanın 4. İşlem gününde ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia Endeksi açıklandı. Son iki hafta beklenti üzerinde gelen işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz haftada da yükseldi. 230 bin beklentisine karşın 232 bin gelen başvurularla beraber son haftada işsiz kişi sayısı bin azaldı. Son 3 haftalık ortalamada başvuru beklenti üzerinde olsa da rakamsal olarak düşüş yaşandığı görülüyor. Mart’ta 22,3 seviyesine gerileyen Philadelphia Endeksi, Nisan’da 20,8 beklentisine karşın 23,2 ile pozitif geldi. Veriler olumlu, ancak dolar, gün başındaki hafif alıcılı seyrini sildi ve düşüşe geçti. Dolarda yaşanan düşüşte risklerin azalması ve piyasalarda tekrar satışların olması etkili oluyor. Dün 89,80 seviyesine yaklaşan ABD Dolar Endeksi, dün en yüksek 89,74 seviyesini görmesinin ardından kazançlarını sildi ve 89,50 seviyesine gerileyerek negatif bölgeye geçti.

Teknik olarak kısa vadede 1,1920 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 desteğini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış görünüyor. 21 günlük hareketli ortalama 1,2320 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2310 seviyesinde bulunuyor. (İnfo Yatırım)

Avrupa kanadında ekonomik takvimin sakin olduğu dünkü işlem gününde ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia Fed imalat endeksi paritenin aşağı yönlü hareketini destekledi. 1.2330 sınırına gerileyen parite haftanın son işlem gününe 1.2345 seviyesinden başladı.

1.2345 aşağısındaki geri çekilmelerde paritede 1.23 ve 1.2260 destekleri izlenebilir. Paritenin 1.2345 seviyesi üzerindeki fiyatlamalarında ise 1.2395 ve 1.2420 dirençleri gündeme gelebilir. (ŞekerFX)

Dün küresel tahvillerde görülen satış hareketi piyasalar üzerinde etkili oldu. ABD 10 tahvil faizleri, küresek tahvil faizlerindeki yükseliş ile birlikte yeniden %2,90 seviyesi üzerine tırmanırken, dolar endeksi tahvil faizlerindeki yükselişle yönünü yukarı çevirerek 90 seviyesine yaklaştı. Dolar endeksinde görülen yükseliş nedeniyle dün kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesi, dün için öngördüğümüz yükseliş hareketini gerçekleştiremedi. Kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesinin, haftanın bu son işlem gününde 1,2330 – 1,2380 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz.

Paritedeki genel görünüme bakacak olursak: EURUSD paritesinin kısa vadede 1,22 seviyesi altına gerilemesini beklemiyoruz ve düşüşlerin alım fırsatı verebileceğini düşünüyoruz. Avrupa Merkez Bankasının 2018 yılı içerisinde parasal genişlemenin biteceğine yönelik sözlü yönlendirmesini sürdüreceği ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik toparlanmanın devam edeceği beklentimiz ile birlikte, paritenin önümüzdeki dönemde 1,24 – 1,25 bandının yukarı yönlü kırmasını ve 1,30 seviyesini hedef haline getirmesini olası görüyoruz. Teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,2339 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,2320 seviyesi destek, 1,2360 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,2360 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,2400, 1,2320 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,2255. (Tacirler Yatırım)

Günü oldukça sınırlı fiyat hareketliliği ile geçiren paritede Dolar’daki zayıflığa rağmen paritenin yükselişlerinin oldukça baskılandığını gördük. ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi 23,2 seviyesinde beklentilerin üzerinde artış gösterirken, haftalık işsizlik maaşı başvurularında sınırlı artış meydana geldiği görülüyor. Bu gelişme sonrasında Dolar varlıklarında yükseliş hareketi meydana geldi. Bugün piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Yükselişlerinde sınırlı kalan paritede 1,2390 direnci geçilmeden alımların hız kazandığını görmek oldukça güç. Ancak Dolar baskısı ile geri çekilme hareketine hız kazandıran paritede 1,23 desteği ile satışların bir miktar yoğunlaşacağı düşünülebilir. (AHL Forex)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı