EkonomiManşet

Parite Yorumları Bugün 17 Nisan 2018

Euro, dolar paritesi, dün ABD’den açıklanan Dolar faizlerinin yükselişine neden oldu. Ne var ki Dolar’ın uluslararası piyasalarda gördüğü baskı daha çok ABD’nin iç siyasi olaylarından ve Fed’in ekonomik büyümeyle ilgili dile getirdiği tedirginlerden kaynaklanıyor. Bu bağlamda paritenin yükselme ihtimali varlığını sürdürse de ABD’den açıklanan veriler ve emtia fiyatlarında görülen geri çekilmeler kısa vadede paritenin yükselişleri takiben satılmasına neden olabilir. (QNB Finansinvest)

Günlük hareketlerin ötesine bakıldığında, EUR/USD 1.22-24 aralığında görece dar bir bantta hareket etmeye devam ediyor. İkilide 1.24-1.2450 bölgesi direnç aralığı olarak takip edilebilir. EUR/USD’de son aylarda kaydedilen yükselişin ivme kaybettiği ve USD’de küresel ölçekte değer kaybı görülmediği takdirde ikilinin bu direnç bölgesini aşmakta zorlanabileceği düşüncesindeyiz.

(ABD ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik görünüm, (ii) faiz oranları, (iii) Euro’daki yüklü uzun pozisyonlanma, (iv) EUR/USD’deki ivme kaybı değerlendirilince ikilide düzeltme riskinin arttığı düşünülebilir. Ancak EUR/USD 1.22’li seviyelerin üzerinde tutunmaya devam ettiği takdirde yatırıcıların Euro’daki yüklü pozisyonlarını koruyacağını düşünüyoruz. 1.22’li seviyelerin altına hareket, yukarıda özetlenen koşulların etkisiyle daha derin bir düzeltmenin önünü açabilir. (Garanti Yatırım)

Dün bültende de belirttiğimiz gibi fon yöneticilerinin son verilere göre Euro ve Sterlin’de Dolara karşı uzun pozisyonlarını güçlü biçimde artırması piyasadaki genel havanın Euro pozitif fiyatlamalardan yana olacağının sinyallerini veriyordu. Nitekim haftaya da pozitif başladık ve parite 1,24 seviyesine yaklaştı. Gün içinde açıklanacak ekonomik veriler etkili olacaktır. Özellikle Euro Bölgesi ekonomik konjonktürüne ilişkin sürpriz endeksinin negatif bölgeye geçmesi ‘güçlü büyüme hikayesinin’ en azından bir süre fiyatlanmayacağının işaretlerini veriyor. Bu nedenle fonların pozisyonlarındaki artışa rağmen ABD kaynaklı Doları aşırı zayıflatacak bir gelişme oluşmazsa paritenin 1,2155-1,2555 yatay bant aralığını koruyacağı kanaatindeyiz.

Teknik olarak kısa vadede yön yukarı ve fonların pozisyonları ile opsiyon traderlarının beklentileri çerçevesinde 1,24 ve üzerine yükseliş görülebilir. Bu aşamada 1,2480 seviyesi güçlü direnç olacaktır. 1,25 seviyesine yaklaştıkça Dolar talebinin artması beklenebilir. Aşağıda ise beklenmeyen bir hareketle düşüşün hızlanması halinde 1,2270 destek seviyesi traderlar açısından alım fırsatı olabilir. (Noor Menkul)

EURUSD için dün 1,23 üzeri yukarı hareket ile 1,2377 ve 1,2402 yi beklediğimizi paylaşmıştık. 1,2377 tamam. Hedef ulaşıldı. Şimdi sırada yeni hedefler mi var ?Eğer gün içinde 1,2408 i direnç, 1,2350 yi destek olarak kullanırsak, hem pariteyi bir aralığa sıkıştırmış oluruz, hem de riskimizi daha kolay ayarlayabiliriz. Bu nedenle 1,2350 desteğini kırmaz ise 1,2408 ilk direnç seviyesi olacak. Buranın üzerinde ise, 1,2435 ve 1,2472 hedef konumuna gelebilir. Ancak 1,2350 altına doğru tepkiler ile karşılaşırsak 1,2321 1,2294 kısa vadeli hedefler olarak kullanılabilir. (Meksa Yatırım)

Suriye’de ABD ile Rusya arasında gerilimin tırmanması ile jeopolitik risklerin tekrar yükselmesi piyasalarda sert değer kayıplarının oluşmasına neden oldu. Ancak ABD’nin Suriye’ye müdahalesinin hafta sonu gerçekleştirilen saldırıyla sınırlı kalacağı beklentisi para birimlerinin keskin hareketler göstermesini engellerken, haftaya düşüşle başlayan dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında değer kaybetti. Geçen hafta 1,24 denemesi yapan ancak haftayı 1,23 yakınlarında kapatan EUR/USD dün %0,30 kazançla 1,2373 seviyesine yükseldi, Dün Euro Bölgesinde açıklanan bir veri yoktu. ABD tarafında ise açıklanan veriler paritede etkili bir değişim yaratmış görünmüyor.

Teknik olarak kısa vadede 1,1920 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 desteğini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış görünüyor. 21 günlük hareketli ortalama 1,2320 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2310 seviyesinde bulunuyor. (İnfo Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı