EkonomiManşet

Parite yorumları 24 Nisan 2018

Euro dolar paritesi, geçtiğimiz gün belirttiğimiz ve kırmızı kesirli olarak gösterilen yükselen trend çizgisi aşağı yönde geçildikten sonra satış baskısının derinleşerek 1.2180 bölgesine kadar fiyatlandığını gözlemledik. Şuanda 1.22 üzerinde fiyatlanan EURUSD paritesi için gün içinde bir tepki alımı gelmesi muhtemel. Bu anlamda 1.2205 üzerinde tutunabilirse yukarıda 1.2240 ve 1.2275 dirençleri gün içinde hedeflenebilir. Özellikle 1.2205 güçlü bir destek konumunda olması dolayısıyla bu bölge altındaki ikinci bir fiyat hareketinde satışlar hız kazanarak 1.2150 bölgesi test edilebilir. Ayrıca gün içinde açıklanacak olan Almanya İFO İş İklimi Endeksi ve ABD Tüketici Güveni verileri takip ediliyor olacak. (Turkish Yatırım)

Euro Dolar ana destek seviyesine doğru gerilemesi sonrası bu noktadan tepkiler gösteriyor. Dün Euro Bölgesinde nisan ayını yansıtan PMI verileri yılın başından bu yana zayıf bir seyre işaret ederken Euro Dolar karşısında gerilemeye devam etti. Ana akım olarak yatay kanal hareketi devam ediyor. Dolayısıyla paritede önemli bir kırılım olmadığını belirtelim. Bu noktada paritede genel görünüm olağan fiyat aralığında sürüyor. Bugün veri ajandasında Almanya IFO verileri ile ABD’de ikincil önem düzeyine sahip veriler takip edilecek. (İntegral Yatırım)

Avrupa kanadına baktığımızda geride bıraktığımız günde veri anlamında PMI günüydü diyebiliriz. Almanya, Fransa ve Avrupa tarafından gelen PMI dataları beklentilerin üzerinde gelmesi Avrupa ekonomisi için olumlu notlar. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası üyesi Coeure’ nin konuşması da dün ki önemli gelişmelerden. Coeure’nin konuşmasında ki en önemli nokta tabiki enflasyon vurgusuydu. %2 enflasyon hedefinin devam ettiği ve bunun için gerekli para politikalarına devam edeceklerini belirtti. Bugüne baktığımızda ise data anlamında Almanya Ifo İş İklimi Endeksini karşılıyor olacağız. Teknik olarak baktığımızda yeni günde EUR/USD paritesi 1.2215 seviyelerinde fiyatlanıyor.

Bu paritenin 100 günlük HO’ nın altında fiyatlanıyor anlamına geliyor. Kritik 1.2265 direncini kıramadığı takdirde paritede düşüş trendi devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 1.2137 seviyesi destek noktası olarak değerlendirilebilir. (Forex Koçu)

Haftaya başlarken gece piyasa açılışında hafif aşağı yönlü gap ile açılan EURUSD paritesi, Asya seansında bu gap’i doldurdu fakat sonrasında düşmeye devam etti. Avrupa kanadında olumlu gelen verilere rağmen, Dolar’daki güçlenmenin Euro’ya ağır basmasıyla EURUSD paritesi 1.2196 seviyesine kadar geriledi. Bugün gerçekleşen işlemlerde 1.2183 seviyesine gerileyen paritede satışların devamı durumunda 1.2120 desteği gündeme gelebilir. Paritenin 1.2220 üzerindeki yükselişlerinde ise 1.2260 ve 1.23 direnç noktaları izlenebilir. (ŞekerFX)

ABD tahvil faizlerinde görülen yükseliş hareketi dolar endeksi ve parite üzerinde etkili oluyor. ABD’de artan enflasyonist beklentiler ile birlikte dün %3 seviyesine doğru tırmanan ve 2014’ten bu ayan en yüksek seviyesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizleri, dolar endeksinin 91 seviyesi üzerini test etmesine ve EURUSD paritesinin sert satış baskılarına maruz kalmasına neden oldu. Dolar endeksinde görülen yükseliş hareket nedeniyle 1,22 seviyesi altına kadar gerileyen EURUSD paritesinin bu sabah saatleri itibariyle 1,22 seviyesi üzerinde dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Bu noktada EURUSD paritesinin 1,22 seviyesi altında kalıcı bir hareket sergilemesini beklememekle birlikte, paritedeki düşüş hareketinin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz.

Paritenin kısa vadede kayıplarını telafi ederek yeniden 1,24 – 1,25 bandını hedef haline getirmesini beklemekteyiz. Avrupa Merkez Bankasının 2018 yılı içerisinde parasal genişlemenin biteceğine yönelik sözlü yönlendirmesini sürdüreceği ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik toparlanmanın devam edeceği beklentimiz ile birlikte, paritenin önümüzdeki dönemde 1,24 – 1,25 bandının yukarı yönlü kırmasını ve 1,30 seviyesini hedef haline getirmesini olası görüyoruz. Teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,2218 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,2200 seviyesi destek, 1,2255 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,2255 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,2300, 1,2200 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,2167. (Tacirler Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı