Ekonomi

Otoban ve Köprü Geçişlerinde Dinamik Fiyatlandırmaya Geçiliyor!

2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı açıklandı. Açıklanan yıllık programda otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde yeni sisteme geçileceğine yer verildi. Otoban ve köprü araç ücretlerinde dinamik fiyatlandırmaya geçiliyor. İşte haberin detayları..

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren açıklamayla dinamik fiyatlandırma sistemine önümüzdeki sene geçileceğine yer verildi. Geçtiğimiz gün Resmi Gazete ‘de yayımlanan 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan bilgiye göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2021 yılı içinde otoyol ve köprü ücretlerinin anlık değişkenlik göstereceği dinamik fiyatlandırma modeline geçecek.

Verimlilik Rasyonelleştirilecek
Söz konusu çalışma programında konu ile ilgili verimliliğe dikkatler çekilirken, “Otoyol ve köprülerde dinamik fiyatlandırma ile talep yönetimi sistemi hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalara başlanacak” ifadesi kullanılırken, aynı zamanda “Ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetimi benimsenecek, ulaştırma yatırımları verimlilik odağında rasyonelleştirilecek” denildi.

Birçok Avrupa Ülkesi Bu Sistemi Kullanıyor
Edinilen bilgilere göre Avrupa ülkelerinde dinamik fiyatlandırma sistemi kullanılıyor. Dinamik fiyatlandırma, fiyatların gerçek zamanlı arz ve talebe karşılık olarak değiştiği bir fiyatlandırma stratejisidir. Dinamik fiyatlandırma, şirketlerin 7/24 fiyat takibi ve değişiklikleri ile rekabetçi kalmalarına ve sonuç olarak toplam kârlarını ortalama % 25 oranında artırmasına olanak tanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı