$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

OHAL komisyonu kararı beklenmeden KHK ile iade edilme tartışmalara sebep oldu

Son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile göreve iade edilenlerin durumları hükumet içerisinde tartışmalara yol açtı.

OHAL komisyonu kararı beklenmeden KHK ile iade edilme tartışmalara sebep oldu
  • 06.02.2018 14:50:46
  • 351 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

OHAL komisyonu kararı beklenmeden KHK ile iade edilme tartışmalara neden oldu.

Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu nun yaptığı habere göre FETÖ soruşturmaları kapsamında kamudaki görevinden ihraç edilenlerin OHAL inceleme komisyonunun çalışıyor olmasına rağmen komisyon kararı beklenmeden iade KHK’si ile görevlerine iade edilmeleri tartışmalara neden oldu.

685 sayılı KHK ile kurulan OHAL inceleme komisyonu çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile haklarında işlem yapılan kişilerin durumlarını incelemek ve itirazları alarak karara bağlamak için kurulan bir mekanizma olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. OHAL komisyonu geçtiğimiz yazdan itibaren başvuruları alarak yapılan başvuruları incelemeye başladı. Ancak bu süreçte çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile de göreve iadeler gerçekleşti.

Son çıkan 697 sayılı KHK ile göreve iade edilen öğretmenler, kamu personelleri olurken geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 46 milletvekilinin katıldığı kahvaltılı toplantıda bu durum gündeme geldi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AK Partili Ömer Serdar OHAL komisyonunun inceleme ve kararı beklenmeden KHK ile iadelerin olmasının rahatsızlıklara neden olduğunu söylediği belirtilirken “Hükümette adamı olan işine geri dönüyor” algısının oluştuğuna değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ise, KOMİSYONA GÜVENİYORUZ

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bakanlıklar tarafından iade listelerinin hazırlanmadan önce komisyon kararlarının beklenmesi gerektiğini belirtirken konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise iade edilenlerin Mor Beyin mağduru olduklarını hatırlattı. Bozdağ’ın bu açıklaması üzerine Ömer Serdar yaptığı bu açıklamada Mor Beyin iadelerini kastetmediğini vurguladı. Konuyla ilgili açıklamaları dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ömer bey farklı bir şeyden söz ediyor. Buna bakmak lazım. Sonuçta, OHAL komisyonundaki arkadaşların çalışmalarına güveniyorum. Gayet iyi çalışıyorlar. Çok ciddi araştırmalardan sonra karar veriyorlar” dediği belirtildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ