$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Negatif faizler 2014 yılından bugüne çok etkili oldu

Negatif faizler 2014 yılından bugüne çok etkili oldu
  • 29.04.2016 10:03:30
  • 820 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Negatif faizler 2014 yılından bugüne çok etkili oldu, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Ekonomisti Peter Praet, bankanın yeni bir faiz indirimine gitmesi için enflasyon görünümünde ciddi şekilde kötüleşmeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Bununla birlikte Praet, faizlerin daha negatif bölgeye çekilmesinin ECB için bir seçenek olmaya devam ettiğini de ifade etti.

İspanya’da yayınlanan Expansion gazetesine konuşan Praet,”Gelecekte faizlerin daha negatif seviyelere düşürülmesi enflasyon görünümünde ciddi kötüleşme gerekli. Faiz indirimi için gerekli bu şartların yakın gelecekte gerçekleşeceğini düşünmüyorum” dedi.

“Negatif faizler uygulanmaya başladıkları 2014 yılından bu yana çok etkili oldular” diye konuşan Praet, “Şu ana kadar finansal şartları iyileştirme yönündeki pozitif etki, bankaların kar yaratma kapasiteleri ve diğer finansal istikrar riskleri ile ortaya çıkan her türlü negatif etkileri aştı” ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası, gözetim ve denetim hizmetleri karşılığında Euro Bölgesi bankalarından aldığı ücretlere yüzde 25 oranında zam yaptı.ECB, yaptığı bu zam sonrasında Euro Bölgesi bankalarından denetim ve gözetim için toplam 404 milyon euro alacak. Euro Bölgesi’nde 129 banka ECB’nin gözetim ve denetimi altında bulunuyor.

ECB yaptığı açıklamada, ücretlerin artırılmasının personel ve ofis maliyetlerini yansıttığını, bu yıl AB’nin banka stres testleri ile koordinasyonlu denetim, gözetim faaliyetleri için 160 ek personel görevlendirileceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ