EkonomiManşetSon Dakika

Motorine 13 kuruş zam bekleniyor

Bu geceyarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre satış fiyatına 13 kuruş zam bekleniyor.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), bu geceyarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre satış fiyatına 13 kuruş zam beklendiğini duyurdu. Zammın ardından motorin litre satış fiyatları İstanbul’da ortalama 5,54 liradan 5,67 liraya, Ankara’da 5,51 liradan 5,64 liraya, İzmir’de ise 5,50 liradan 5,63 liraya çıkacak.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklik gösterebiliyor.

Motorin fiyatlarına dün de 17 kuruş zam yapılmıştı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Çarşamba günü yüzde 2 yükseldikten sonra fazla değişmedi. Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’nın Suriye’ye saldırmaya hazırlandığı yolundaki uyarısından saatler sonra İran destekli Yemenli militanlar tarafından ateşlenen bir balistik füzeyi Riyad üzerinde etkisiz hale getirdi. Artmakta olan jeopolitik gerginlikle birlikte, yatırımcılar ABD’de ham petrol stoklarının geçen hafta sürpriz bir şekilde arttığını gösteren resmi verileri fazla dikkate almadı.

Petrolde volatiliteyi ölçen gösterge de Çarşamba günü, Orta Doğu’daki anlaşmazlıklardan dolayı meydana gelebilecek arz kesintilerinin küresel arz kısıntılarının etkilerini daha da büyütebileceği ve fiyatların daha da artabileceği spekülasyonuna bağlı olarak sıçrama yaptı. Petrol fiyatları, ABD’de artan kaya petrolü üretiminin Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının arz fazlasını gidermek ve fiyatları yükseltmek için arz kısıntılarına gitme yönündeki çabalarını dengelemesi ile birlikte Ocak ayında görülen zirvelere çıkmakta zorluk çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı