Ekonomi

Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiren Haber Geldi. Emsal Kararı Çıktı!

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren haber geldi. Mahkemeden Covid-19 salgını sonrası kira ödemelerinde güçlük yaşayan işyeri sahipleri için emsal niteliğinde karar çıktı. İşte çıkan kararın detayları...

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren haber geldi. Mahkemeden Koronavirüs salgın sonrası kira ödemelerinde güçlük yaşayan işyeri sahipleri için emsal niteliğinde karar çıktı. Kiracı tarafından yapılan bir başvuruyu değerlendirmeye alan mahkeme, Covid-19 virüs sürecinin olağanüstü bir süreç olduğunu belirterek kira indirimi talebinde bulunan kişiyi haklı buldu. Söz konusu karar ile de kira miktarı yarı arıya indi.

Corona virüs salgını sonrası cirolarında kayıp yaşayan bir işyeri sahibi, ödemek zorunda olduğu kirada sıkıntı yaşayınca konuyu mahkemeye taşıdı. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi de kiralarla ilgili emsal bir karara imza attı. Salgın sürecinin Türk Borçlar Kanunun 138. Maddesi´nde belirtilen olağanüstü durum olarak kabul edilmesi gerektiğine dikkat çeken mahkeme, kirasını ödeyemeyen işletme sahibinin kira bedelini yüzde 50 oranında düşürdü.

Mahkemenin verdiği bu karar, salgın sürecinde işleri bozulduğu için kirasında indirim isteyen kiracının, belki de birkaç yıl sürecek dava süresince kira bedelini yarı oranda indirimli olarak ödeyebilmesi için geçici bir tedbir kararı verilmesi talebiyle ilgili olduğunu vurgulayan Sözleşme Hukuku Uzmanı Umut Yeniocak ise;
“Mahkeme, koronavirüs salgınının olağanüstü bir durum yarattığını ve bu durumdan etkilenen işyeri kiracılarının kira bedellerinde indirim talep etmesinin anlaşılır bir talep olduğu gerekçesiyle, kiracının dava süresince kirasını yarı oranda indirimli ödemesine izin vermiştir. Mahkemenin bu kararı, kiracının açtığı davanın güçlü hukuki dayanakları bulunduğunun ve dava sonunda büyük ihtimalle pandemi dönemi boyunca kira bedelinde indirim kararı verileceğinin habercisidir diyebiliriz.” diye konuştu.

İndirim Talebini Önce İşyeri Sahiplerine Bildirin
Koronavirüs sonrası mağdur olan, özellikle işyeri kiracılarının kira bedellerinde indirim talebiyle dava açılabileceğini de kaydeden Yeniocak, bu aşamada dava açıp açmamakta kararsız olan ve kiralarını zorlanarak ödemeye devam eden kiracıların ise, noter aracılığıyla bir bildirim göndererek, kira bedellerinin tamamını ödemekte zorlandıklarını ve indirim talep ettiklerini önce işyeri sahiplerine bildirmelerinde fayda bulunduğunu belirtti.
Yeniocak, işyeri sahiplerince koronavirüs salgını nedeniyle işleri bozulan işletmelerin kira indirim taleplerinin kabul edilmemesi halinde mahkeme yolunun açık olduğunu da dile getirdi.

Emsal Olarak Kullanılabilecek
Kiralarını ödeyemeyen kiracıların dava açmaları halinde, belki de birkaç yıl sürecek dava süresince kiranın indirimli olarak ödenmesi için tedbir talebinde bulunabileceğini de aktaran Yeniocak, Bursa’da verilen kararın ise emsal olarak kullanabileceğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı