Ekonomi

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Para Politikası Kurulu (PPK) Ekim ayı 2020 toplantısı yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşti. Toplantının ardından Merkez Bankası kritik faiz kararlarını açıkladı. İşte haberin detayları..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu PPK Ekim ayı 2020 toplantısı yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşti. Toplantının ardından Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Buna göre, Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan artırdı. Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizini 475 baz puan artırdı. TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi %10,25 seviyesinden %15,00 seviyesine yükseldi.

Ekonomistlerin beklentisi 475 baz puan artış olması yönündeydi. Merkez Bankası Önceden yapılan iki toplantıda da sürpriz bir kararlarla Eylül ayında değişiklik beklenmemesine rağmen faizi 200 baz puan artırmış, Ekim toplantısında artış beklentisine rağmen değişikliğe gitmemişti. Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için %12,47, 12 ay sonrası için %10,77 ve 24 ay sonrası için %9,20 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için %12,1, 2021 yıl sonu için %9,4 seviyesinde bulunuyor.
“Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir.”

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Düştü!

TCMB beklentiler doğrultusunda politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15’e çıkartırken, para politikasında sadeleşmenin de sinyallerini verdi. Karar öncesinde 1.284 seviyesinde bulunan BIST 100 endeksi, alımların güçlenmesi ile yükselişe geçerek 1.320 puana kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar/TL, TCMB’nin kararı öncesinde bulunduğu 7,70 seviyesinden sert bir şekilde düşüşe geçerek 7,5065’a kadar geriledi. Altının gram fiyatı da dolar kurundaki düşüşe paralel gerileyerek, kararın hemen sonrasında 448,7 lirayı gördü. Analistler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara artan ilginin, TCMB’nin beklentiler doğrultusundaki adımları ile devam ettiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı