$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Merkez Bankası faiz arttırımı konusunda temkinli

Merkez Bankası faiz arttırımı konusunda temkinli
  • 19.11.2015 17:16:21
  • 1.092 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Merkez Bankası faiz arttırımı konusunda temkinli, 14 katılımcı ile gerçekleşen bir ankette ankette katılımcıların hepsi TCMB’nin 24 Kasım’da sonuçlanacak toplantıda politika faizi ile faiz koridorunun alt ve üst bandını oluşturan faizlerde arttırım beklemiyor, faizlerin sabit tutmasını bekliyor.

TCMB faiz koridorunun alt eşiği olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını ise yüzde 7.5, koridorun üst eşiği olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinde tutuyor. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.77 seviyesinde ilerliyor.

Fed yetkilileri yedi yıl sıfıra yakın seyreden faiz oranlarının Aralık ayında artırılacağı sinyallerini vermeye kuvvetle devam ederken, vadeli işlem kontratlarına göre Fed’in Aralık ayında faiz artıracağına verilen olasılık yüzde 64’ten yüzde 72’ye yükseldi.

Analizci yorumuna göre, “TCMB gelecek haftaki toplantıda bir adım atmayacaktır. Aralık ayında ne yapacağı ise merak konusu. Zira TL dolar karşısında değerleniyor ve bu ortamda para gelmeye devam ederse, faiz, artırmak yerine likiditeyi kısarak devam edebilir, ROM katsayıları vs gibi bir takım teknik düzenlemelerle geçiştirebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın yine yüksek faize vurgu yapan bir açıklaması var. Dolayısıyla böyle bir ortamda bir faiz artırımı beklemem” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye‘de faiz oranlarının yüksek olduğunu ve kimsenin bu faizlerle Türkiye’de yatırıma girmeyeceğinin altını çizerek, faiz oranlarının tek haneli rakamlara inmesi ve daha önce yüzde 4.6 ile görülen tarihi taban seviyeye yaklaşması gerektiğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ