Ekonomi

Merkez Bankası Faiz Açıklaması Ne zaman Olacak? Faiz İndirimi Beklentisi Ne Kadar?

Konut sahibi olmak isteyenler, hayalindeki otomobile sahip olmak isteyenler, ticari girişimlerinde nefes almak isteyen işletmeciler kısacası tüm vatandaşları ilgilendiren ve merakla beklediği Merkez Bankası PPK toplantısına sayılı günler kaldı.

Merkez Bankası faiz açıklamasının 12 Eylül tarihinde açıklanması bekleniyor. Bununla birlikte ABD merkez bankası FED’in faiz indirimi yapma beklentisiyle birlikte faiz indirimi beklentileri yukarılara doğru çıkmaya başladı. Yeni Şafak Gazetesi tarafından yapılan haber ise beklentileri oldukça yukarıya çıkardı.

Gazete’nin yaptığı habere göre yapılan teknik analizle Merkez Bankası Eylül 2019 PPK toplantısı ile 500 baz puan gibi büyük bir faiz indirimi yapılacağı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınan Murat Çetinkaya’nın yerine atanan Murat Uysal’ın 12 Eylül 2019 tarihinde saat 14:00 itibari ile yeni Merkez Bankası politika faiz oranı için rakamı açıklaması bekleniyor.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen da Para Politikası Kurulu toplantısında 250 baz puan indirim beklediklerini söyledi. Yılın geri kalanında da faiz indirimlerinin devam edeceğine dikkati çeken Gökşen, politika faizinin yılı yüzde 15,5 civarında bitirmesini öngördüklerini ifade eti.

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu ise PPK toplantısında faiz indirim beklentilerin 250 baz puan seviyesinde, takip eden iki toplantıda da toplamda 200 baz puan indirim beklediklerini söyledi.

Merkez Bankasının PPK toplantısında vereceği mesajın yılın kalan iki toplantısında atacağı adımları anlamak adına yakından takip edileceğini söyleyen Kömürcüoğlu, “Gelişmiş ülke merkez bankalarının genişlemeci adımları TCMB ve diğer gelişmekte olan ülke merkez bankalarının faiz indirimlerine gitmesinde uygun ortam sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı