Ekonomi

Merkez Bankası Açıkladı! Para Transferinde Yeni Sistem Geldi!

Bankalar arası para transferinde yeni sistem geliyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren uygulamayı Merkez Bankası duyurdu. Duyurulan bu yeni sistem ile saniyeler içinde ve 7 gün 24 saat işlem yapılabilecek. İşte haberin detayları..

Merkez Bankası devrim niteliğinde bir sistemi açıkladı. FAST sistemi, 18 Aralık tarihinden itibaren pilot uygulama olarak başlayacak ve kısa süre içinde kullanıma vatandaşların kullanımına sunulacak. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.” açıklamalarında bulunuldu.

Merkez Bankası’nın EFT’de yani bir hesaptan başka bankadaki hesaba para göndermedeki saat sınırı kaldıran Fonların Anlık ve Sürekli Transferi FAST (hızlı) uygulaması vatandaşlar açısından büyük kolaylık getirecektir. Özellikle akşam saatlerinde ve hafta sonu alışverişlerinde acil durumlarda para göndermek isteyen vatandaşlar zorluk yaşıyor ve bankaların fahiş transfer ücretlerine katlanmak zorunda kalıyordu. Şimdi hem IBAN gibi uzun bir numarayı hatırlamaya gerek kalmadan adres veya telefon numarası gibi bilgilerle bu işlemin yapılıyor olması hem de dijital kanallardan kolayca gerçekleşmesi büyük avantaj sağlayacaktır.

Bu uygulamayı kullanırken Pilot uygulama sırasında güvenlik ile ilgili tereddütler ortadan kalkacak. Yanlış para göndermelerde ise mağduriyeti önleyecek tedbir mutlaka alınmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirirken bankaların alacakları ücret mutlaka sınır getirilmeli ve vatandaşlara gece tarifesi uygulanmamalıdır.

Merkez Bankası’ndan Açıklama! 7 Gün 24 Saat Gerçekleşecek!
TCMB’den yapılan açıklamada, TCMB’nin yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığı vurgulandı ve “FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir” denildi. FAST Sisteminin, 18 Aralık’tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde kullanımına açılmasının planlandığı belirtilen açıklamada, “Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı