Gündem

KYK Burs ve Krediye Zam Teklifi!

KYK kredi ve burs miktarına zam teklifi TBMM' ye geldi. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç tarafında verilen kanun teklifinin detayları neler? Ayrıntılar haberimizde..

Öğrencilerin merakla beklediği KYK Kredi ve Burs ile ilgili gelişmeler belli olmaya başladı. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, TBMM ‘ye sunduğu kanun teklifinde, üniversite öğrencilerinin aldığı burs ve kredi miktarlarına zam gelmesini istedi. KYK borcu olan öğrencilerin ise borçlarının silinmesini isteyen CHP
İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ ın bu teklifi TBMM’ ye geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ‘na gelen 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ‘ nin özet kısmında şu ifadelere yer verildi: “Teklif ile, öğrenim kredisi alan öğrencilerin aldıkları kredi miktarının artırılması, öğrenim kredisinin faizsiz olarak verilmesi ve öğrenim kredisi borçlarını ödeme hususunda kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.”

KYK Burs ve Kredi’ nin Ne Kadar Olması İstendi?
TBMM’ ye sunulan teklifte KYK kredi ve bursunun öğrencilere yarı oranında arttırılarak yani yüzde 50 zam
yapılarak ödenmesini istedi. Mevcut dönemde 550 TL burs ve kredi alan öğrencilere teklifin kabul olması
durumunda kredi ve burs miktarı 775 TL olacak.

Süreç Nasıl İlerleyecek?
Teklif komisyonlarda konuşulup oylanacak. Teklif oylamada kabul edilirse TBMM Genel Kurulu’ na sevk edilecek. Genel Kurul da yapılacak oylamada teklifi kabul ederse düzenleme yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı