$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Küresel piyasalarda Çin endişesi devam ediyor

Küresel piyasalarda Çin endişesi devam ediyor
  • 09.03.2016 10:02:51
  • 786 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Küresel piyasalarda Çin endişesi devam ediyor, yarın açıklanacak olan ECB kararı öncesinde küresel piyasaların Çin verileri ile başı yine dertte. Haftaya Çin’in büyüme hedefinin yüzde 6,5-7 bandına indirilmesi ile kötü başlayan piyasalar dün de dış ticaret hacmindeki sert daralma sonrasında kayıplarını genişletti. Bunun yansımlaarı bugün de devam ediyor.

Asya borsaları, Çin’den gelen zayıf ticaret verilerinin ve yeniden düşüşe geçen petrol fiyatlarının küresel ekonomik büyümeye dair endişeleri tekrar canlandırmasıyla beraber iki ayın zirvesinden uzaklaşmaya devam etti.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.6 düşerek Pazartesi günü gördüğü iki ayın zirvesinden yüzde 1.7 uzaklaşmış oldu. Japonya Nikkei endeksi de yüzde 1.6 kayıpla bir haftanın en düşük seviyesini gördü.

Düşüşler Çin borsalarına da yansıyarak Shanghai bileşik endeksi ve CSI 300 endeksinde en az yüzde 2 kayıplar görüldü.

ABD‘de de enerji hisselerinin değer kaybetmesiyle borsalar Cuma günü iki ayın zirvesini görmesinin ardından ivmesini kaybetmeye başladı. S&P 500 yüzde 1.12 kayıpla 1,979.26 puana gerilerken, Nasdaq da yüzde 1.26 düşerek 4,648.83 puan oldu.

Bu sabah itibariyle baktığımızda ABD vadelilerinde bir miktar toparlanma yaşandığı gözleniyor.

Avrupa borsalarında yatay açılış beklentisi söz konusu.

Bankacılar piyasalarda sert yön değişimlerinin ancak Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararı ile gerçekleşebileceğini belirtiyor. Yıllar boyunca süren krizin ardından bir de aşırı düşük enflasyon ile mücadele eden ECB’nin yarın yapacağı toplantıda faizleri artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, asıl önemli faktörlerin detaylarda gizli olması bekleniyor. Piyasanın beklentisi 10 baz puanlık indirimle faizlerin negatif alanın daha derinlerine çekileceği olurken, bankanın 1.5 trilyon euroluk varlık alım programında da bir değişiklik yapması bekleniyor. Bazı analistler aylık varlık alımlarının 10 milyar euro artırılmasını bekliyor.

Bankacılar yarınki ECB kararına kadar iç piyasada küresel seyrin izleneceğini, ancak anlamlı bir yön değişikliği beklemediklerini belirttiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ