Küresel piyasalar Yellen’ın açıklamalarını bekliyor

Küresel piyasalar Yellen’ın açıklamalarını bekliyor

13
0
PAYLAŞ

Küresel piyasalar Yellen’ın açıklamalarını bekliyor, ABD’de, dün açıklanmış olan verilerin ekonomik dinamiklere ilişkin karışık bir durum ortaya koymasına rağmen pay piyasalarının artış eğilimi dikkati çekti. Dün dolar endeksi 100,26 seviyelerinden 99,72’ye kadar geriledi, Dow Jones endeksi ise yüzde 0,95, S&P 500 endeksi yüzde 1,07 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,93 yükseliş gerçekleştirdi.

Analizciler, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün ADP özel sektör istihdamının ve Fed Başkanı Yellen’ın bugün ve yarın yapacağı açıklamaların takip edileceği belirterek, Yellen’ın bugün bir programda yarın ise Kongre’de sunum yapacak.

Yellen‘ın, 15-16 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek yılın son Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde para politikasına ilişkin vereceği ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, aralık ayına ilişkin faiz artışı beklentisinin sıcak tutulmasının beklendiğini vurguluyor. Fed Başkanı Yellen’in Washington Ekonomi Kulubü’nde ABD ekonomik görünümü üzerine yapacağı konuşma TSİ 18:00’de BIST kapanışı sonrası başlayacak.

Ekim ayı FOMC toplantısını değerlendiren Yellen faiz artırımına ilişkin olarak, “FOMC üyeleri aralıkta adım atılmasının uygun olduğunu düşünüyor.” açıklamasını yapmıştı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK