$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Küresel piyasalar haftaya kötü başladı

Küresel piyasalar haftaya kötü başladı
  • 16.11.2015 10:32:14
  • 875 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Küresel piyasalar haftaya kötü başladı, geçtiğimiz cuma günü Paris‘te yaşanan ve 130’dan fazla kişinin ölmesine sebeb olan saldırılar sonrası kısa vadede satışlar gerçekleşmesi tahmin edilirken, gerçekleşen saldırıların uzun vadede bir ekonomik etki bırakması veya piyasanın yönünde kalıcı bir değişikliğe neden olmasını beklenmiyor.

Analistlerin yaptığı açıklamalara göre, saldırılardan dolayı ekonomik güven, turizm ve ticaret üzerinde oluşacak etkilerden dolayı Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) önümüzdeki ay parasal genişleme politikasını artırmak için daha fazla kararlı olacağını tahmin ediyor.

Paris’te birçok restaurant ve alışveriş merkezinin haftasonu kapalı kalmasından sonra bazı yerel analistler Fransız hisselerindeki tepkinin Ocak ayında gerçekleştirilen Charlie Hebdo saldırılarının ardından gelen tepkilerle karşılaştırıldığında daha görünür olmasını tahmin ediyor.

IG France analisti Alexandre Baradez, “Tüketici ürünleri ve turizm temelli hisseler, özellikle lüks ürünler sektörü ve Noel sezonunu kapsayan şirketler etkilenebilir” açıklamasında bulundu.

Baradez, “Ocak saldırıları biraz daha farklıydı; hedef merkezliydi. Burada ise bütün bir nüfusu hedef aldılar. Öte yandan yatırımcıların biraz daha netlik oluşana kadar beklemesine yönelik tamamen psikolojik bir etki de ortaya çıkabilir”.

Vadeli hisseler Pazar akşamı New York saatiyle açılışın ardından düşüşler yaşarken, saldırıların ardından gelen satışlara yenilerini ekledi. Piyasalar Pazar günü gerçekleşen bu kayıplardan daha sonra kısmen toparlandı.

Japonya Nikkei endeksi erken saatlerde yüzde 1.8’e varan kayıplar yaşamasının ardından toparlanarak kayıplarını yüzde 0.8’e indirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ