EğitimSon Dakika

KO-MEK, yarım milyon kursiyer sayısına ulaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatı ile 8 kurs merkezinde yetişkin eğitimi faaliyetine başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları, Kocaeli’nde ikamet eden vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda gelişiyor. 12 ilçede 43 Kurs Merkezi ile eğitim ve sosyal faaliyetlerini sürdüren KO-MEK 13 yılda toplam kursiyer sayısında 505 bin 204’e erişti.

Kurulduğu günden itibaren kendisini sürekli yenileyerek 13. yılını geride bırakan KO-MEK artık yarım milyonu aşkın bir aile haline geldi. Geride bıraktığı 13 yılda 326 farklı branşta 470 bin 675 kişiye eğitim veren KO-MEK 2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk yarısında 34 bin 529 kursiyere eğitim vererek toplam kursiyer sayısını 505 bin 204 kişiye çıkardı. Mesleki eğitimlerden istihdam eğitimlerine, sosyal projelerden kültürel projelere kadar birçok alanda kursiyerlerin yanında olan KO-MEK geniş kitlelere ulaşarak bir kez daha bir Halk Üniversitesi olduğunu kanıtladı. KO-MEK yeni dönemde 196 farklı branşta 819 farklı grupta 316 Usta Öğretici ile eğitimlerine devam ediyor.

12 ilçede 43 kurs merkezi ile modern sınıflarda son teknoloji araç ve gereçlerle eğitim veren KO-MEK istihdama yönelik verdiği kurslarla sadece Kocaeli’nde değil farklı illerden gelen birçok kişiyi iş sahibi yapıyor. İş dünyasının ihtiyaçlarına göre kurslarını açan KO-MEK yetiştirdiği kalifiye elemanlarla hem istihdama katkı sağlıyor hem de işçi açığını kapatıyor. Geçtiğimiz dönem ilk kez Havuz Suyu Operatörlüğü ve Forklift kursu açarak eğitim veren KO-MEK yeni dönemde Asansör Sistemleri Bakımı- Onarımı Elamanı, Servis Elemanı, Doğal Gaz İç Tesisatçısı, Fiber Optik, Pişmaniye Yapımı branşlarında kurslar açarak büyük istihdam seferberliğine verdiği desteği sürdürmeye devam etti.

Aile Okulu ve Değerler Eğitimi projeleri ile Kocaeli’nde binlerce aileye ulaşarak aile yapısına da katkıda bulunan KO-MEK “Hayatın İçinde KO-MEK” projesi ile de kursiyerlerin yanında olmaya devam ediyor. “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine verdiği katkı ile yurt içi ve yurt dışında yardıma muhtaç çocuklara destek olan KO-MEK ailesi, destek çıktığı yüzlerce öğrenci ile birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergiledi. Bir üniversite kenti olan Kocaeli’nde üniversite öğrencilerine yönelik açılan birçok branş ve mesleki kurslarla kişisel gelişime katkı sağlayan KO-MEK ayrıca çalışan bireylere de eğitim vererek kursiyerlerin kariyerlerine katkı sağladı.

Bilişim ve teknoloji alanında gelişmeler de KO-MEK’te yakında takip ediliyor. Bu kapsamda alanında uzman Usta Öğreticiler tarafından eğitim veriliyor. Tamamen ücretsiz olan kurslarda, kursiyerler aldıkları eğitim ile hayata emin adımlarla ilerliyor. Kimi kursiyerler ise gerçekleştiremedikleri hayallerini gerçekleştirme fırsatı buluyor.

Eğitimler sonunda 12 ilçe de açılan sergilerde el emeği göz nuru ürünlerini sergileyen kursiyerler yılsonunda gerçekleştirilen ‘Genel Sergi’ ve festivalle birlikte yılın yorgunluğunu atılıyor. Gelişen iletişim teknolojilerini yakından takip eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda vatandaşlara kolaylık sağlaması için hayata geçirdiği e-Kocaeli cep ve tablet uygulamasının hizmet kapsamı da genişleterek KO-MEK’e ulaşmayı daha da kolay ve pratik hale getirdi. Bu sayede uygulamayı kullanan vatandaşlar birkaç adımda kolaylıkla Kurs Merkezi’ne gitmeden kayıt işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı