$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Kademeli faiz dolar kurunu düşürdü

Kademeli faiz dolar kurunu düşürdü
  • 19.11.2015 11:20:21
  • 960 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Kademeli faiz dolar kurunu düşürdü, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün açıklanan tutanaklarının ABD’de faiz artışlarının ‘kademeli’ olarak devam edeceğine yönelik beklenti oluşması ile dolar kuru güne düşüş ile başladı. Dün akşam açıklanan Fed tutanakları öncesi 2.87TL civarında işlem gören dolar kuru bu sabah 2.8560TL seviyelerine doğru geriledi. Kurdaki düşüşte 100’e yaklaşan dolar endeksinin Fed tutanakları sonrası yüzde 0.4 düşerek tekrar 99 seviyesi civarına işlem görmesi belirleyici bir etken oldu.

Uzmanlar Türkiye güdneminde en önemli gündem maddesinin ise hala yeni hükümetin kurulma süreci ve ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği olmaya devam ettiğinin altını çiziyorlar.

Piyasalar özellikle ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğini izlerken Ali Babacan‘ın yönetimindeki bir ekonomi takımını veya Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışmaya açacak adımlar atmayacak bir yapıyı olumlu algılamaya eğilimli olduğu belirtiliyor.

Uzmanların yaptığı açıklamalarda, “Piyasalarda Fed iyimserliği yaşanıyor. Aslında şuanda yaşanan gelişmeyi dolarda kısa vadeli kâr satışı olarak görmek lazım. Tutanaklar Aralık ayında bir artışın sorunsuz bir şekilde ilerleyeceği mesajı da veriyor. İç tarafta ise asıl izlediğimiz konu ekonomi yönetimi. Piyasada isimlere hassasiyet var. Elbette isimler önemli kısa vadede isimlere oluşacak tepki orta uzun vadede ise atılacak adımlar ön planda olacaktır.”  açıklamasında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ