$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Japonya resesyondan kurtuldu

Japonya resesyondan kurtuldu
  • 08.12.2015 10:56:18
  • 818 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Japonya resesyondan kurtuldu, Japonya’nın 3’üncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme oranı yukarı yönlü olarak revize edildi. Yaşanan gelişmlere göre, ekonominin resesyona girmeyeceği durumu ortaya çıkıyor.

İlk hesaplamalarla yapılan açıklamada 3’üncü çeyrekte yüzde 0,8 daraldığı belirtilen GSYH, yüzde 1,0 yükselerek revize edildi. Ekonomistler ise GSYH büyüme oranının +%0,1’e revize edilmesi tahmin ediliyordu.

Temmuz-Eylül dönemi için sermaye harcamaları yüzde -1,3’ten +%0,6’ya, özel tüketim +%0,5’ten +%0,4’e ve yurt içi talep katkısı -%0,3’ten +%0,1’e revize edildi.

‘Mali hedefe ulaşılması oldukça iddialı’Japonya’nın 3’üncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme oranı yukarı yönlü revize edildi.

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, 3’üncü çeyrek GSYH verisinin yukarı yönlü revize edilmesinin, şirketlerin güçlü sermaye harcamaları planlarınını kademeli şekilde uygulamaya başladıklarına işaret ettiğini söyledi.

“Açıklanan veri piyasalar için pozitif bir sürpriz. Bizim içinde memnuniyet yaratan bir sonuç” diye konuşan Amari, “Ancak bugün yapılan yukarı yönlü revizeye rağmen Mart 2016’da sona erecek mali yıl için belirlenen yüzde 1,5 ekonomik büyüme hedefine ulaşılması oldukça iddialı olmaya devam ediyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ