EkonomiManşetSon Dakika

İstihdama katkı sağlamak yerine şube kapatıyorlar

Bankaların kârlarını her geçen yıl arttırdığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankaların kârı geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 31 arttı. Kârları arttıkça daha fazla masraf karşılığı alıyorlar. Oysa bankacılık sektörü istihdama katkı vererek ekonominin canlanmasına ve piyasaların daha hareketli olmasına destek olabilirler” dedi.

İstihdama katkı sağlamak yerine şube kapatıyorlar

Bankaların istihdama daha fazla katkı sağlamaları gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Geçtiğimiz yıl Ocak – Kasım ayları arasında bireysel kredi veya kredi kartını borcunu ödememiş gerçek kişi sayısı 1 milyon 205 bin 842 olarak kayıtlara geçti. Vatandaş borcunu ödeyemezken, bankalar vatandaştan kredi faizleri, havale ücreti, hesap işletim ücreti, yapılandırma kesintisi, dosya masrafı, kredi tespit ücreti, istihbarat ücreti gibi farklı adlarla birçok kesinti yaparak kâr oranlarını artırıyorlar.

Bunun yanı sıra istihdama katkı sağlamak yerine şube kapatarak işsizlik oranlarına da etki ediyorlar. Oysa yeni şube yeni personel demektir. Büyüyen sektörlerin istihdam alanlarını artırarak ülke ekonomisine katkı sağlamaları gerekir. Ülkemizin kalkınması ve işsizliğin azalması ancak bu şekilde sağlanır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı