GenelGündem

İş kaybına İŞKUR güvencesi ile en fazla 1623 TL maaş

Çalışanların maaşlarından kesilerek fon’a aktarılan kazançlarımız, isteğimiz dışında iş kaybına uğranıldığı durumlarda kullanılabiliyor. Bu zor günlerde ihtiyaçlarımızı uzun bir süre karşılayan bu sigorta sayesinde İŞKUR ön planda bulunuyor.

İşten çıkartılan çalışanlar İŞKUR başvurusu gerçekleştirerek işsizlik maaşından faydalanabilmekte.Ayrıca yine çalışanın kendinden kaynaklanmayan durumlardan olan iflas etme, iş yerinin kapanması gibi durumlarda da yine işsizlik maaşına başvurulabilmekte.

Fakat işsizlik maaşından yararlanabilmek için prim ve gün şartı bulunmakta. Yani bu durumda işsizlik maaşından faydalanabilmeniz için belirli süre çalışmış olmanız ve belirli prim gününüzün ödemesini yapmış olmanız şart.

Yayında olan mevzuata göre iş kaybına uğramadan önce en az 120 günlük prim ödemenizin yapılmış olması ve son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigorta priminizin ödenmiş olması önemli durumda.

Ayrıca bu şartlar sizde mevcutsa ve sizden kaynaklanmayan sebeplerden iş kaybına uğradıysanız İŞKUR‘dan işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işçinini kendisinden kaynaklanmadan ve kendi rızası dışında işten çıkarılması durumunda, gerekli çalışma süresi ve prim ödemeleri yapılmış ise işsizlik maaşına başvurabilir.

Eğer gereken bu şartları taşıyorsanız ve iş kaybı yaşadıysanız 30 gün içerisinde İŞKUR’un resmi web sayfasından veya İŞKUR Genel Müdürlüğü’ne bizzat başvurarak sizde işsizlik maaşına başvurabilirsiniz.

İŞKUR RESMİ WEB SİTESİ İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU EKRANI

Her geçen gün artan işsizlik oranlarının birçoğunun sebebi malesef ki işten çıkarılmak. Bu durumda eğer sizde yukarıda belirtiğimiz şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Merak edilen konular arasında işsizlik maaşının ne kadar olduğu yer alıyor.

Asgari ücrete göre ortalaması belirlenen işsizlik maaşı Ocak ayı itibari ile zamlandı. 2018 yılının ilk yarısı için; en düşük işsizlik maaşı 811 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 1623 TL olarak belirlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı