$ DOLAR → Alış: 5,14 / Satış: 5,16
€ EURO → Alış: 5,94 / Satış: 5,97

İran kesinlikle savunma ve füze konularında pazarlık yapmayacak

İran kesinlikle savunma ve füze konularında pazarlık yapmayacak
  • 04.12.2017 11:35:38
  • 104 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “İran İslam Cumhuriyeti kesinlikle savunma ve füze konularında pazarlık yapmayacak” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “İran’ın dışişleri hakkında konuşmak isteyen Fransa yetkilisi ve diğer yetkililerin geçtiğimiz on yıl içinde bölgede yaşanan derin gelişmelere ve mevcut durum ile geçmiş arasındaki büyük değişikliklere dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

“Fransa İran’ın füze programının müzakere edilebilecek bir konu olmadığını bilmeli” ifadelerini kullanan Kasımi, “İran İslam Cumhuriyeti kesinlikle savunma ve füze konularında pazarlık yapmayacak” diye konuştu.

Geçtiğimiz ay Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Macron, İran’ın bölgesel konularda daha az saldırgan olması gerektiğini belirterek balistik füze programı konusunda daha net olmasını istemişti. Bu açıklama iki ülke arasındaki gerginliği arttırmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise “İran’ın bölgede hegemonya kurma niyetinden endişe duydukları” açıklamasında bulunmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde, Fransa’nın “gerçekçi ve tarafsız yaklaşıma” sahip olması halinde Ortadoğu’da ’yapıcı bir rol’ üstlenebileceğini söylemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ