Ekonomi

İkinci El Cep Telefonlarında Yenilenmiş Ürün Dönemi

Cep telefonu gibi elektronik ürünlerin ikinci el satışlarında tüketici için en büyük problem alınan rünlerde yaşanan problemlerdi. Bakanlık bu duruma el atarak, ikinci el ürünlerin tekrar elden geçirilip ambalajlanarak garantili olarak satılması için yeni yönetmelik yayınladı. Bununlar birlikte tüketiciler artık satın alacakları ürünlerde sorun yaşamayacak.

Resmi Gazete’de “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” adında Ticaret bakanlığı yeni bir yönetmelik yayınladı. Bu yönetmelikle birlikte artık ikinci el ürünlerin onarımını yapıp tekrar satmak isteyen firmalar için bazı şartlar getirildi. Bu şartlarla birlikte artık hayatımızda “Yenileniş Ürün” ibaresi yer almaya başlayacak.

Yönetmeliğe göre, kullanılmış ikinci el mallar, yenileme merkezleri tarafından, Bakanlıkça belirlenen düzenleme veya Türk Standardları Enstitüsünün belirlediği standartlara uygun şekilde yenilenebilecek. Yenilenen kullanılmış mallar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak tekrar tüketicilere sunulabilecek.

Yenilenmiş ürünlerde ne gibi zorunluluklar yer alacak?

  • Ürünlerin ambalajında yenilenmiş ürün ibareti kesinlikle yer alacak.
  • Ürünlerde yönetmelikle belirlenen sürelerde garanti sunulacak.
  • Ürünlerde mutlaka Türkçe tanıtım ve kullanma klavuzu hazırlanacak.

Ayrıca firmalara verilecek olan yenileme yetki belgesinin alınabilmesi için “Bakanlıkça veya TSE tarafından belirlenen düzenleme veya standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olma” şartı aranacak. Bu belgenin geçerlilik süresi 5 yıl olacak ve geçerlilik süresi dolmadan yenilenmesi zorunluluğu olacak.

Konu ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekca’nın açıklamaları daha önce olmuştu.

Yeni sistemle tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek, satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek. Düzenlemeyle, kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Şeklinde bir açıklama yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı