Ekonomi

İkinci El Araçlarda Fiyatların Düşmesiyle İlgili Açıklama Geldi!

TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Kumdakçı ikinci el araçların fiyatlarının artmasıyla ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye' de araçların fiyatının düşmemesini de 3 sebeple açıkladı. İşte haberin detayları..

Vatandaşlar pandemi sonrası araçlardaki 2 katı fiyat artışının düşmesini bekliyor. Araba piyasasında fahiş derecede artan fiyatlar, sıfır araba fiyatlarını bile katladı. Piyasada sıfırı 230 bin TL ‘ye satılan arabaların , ikinci el araç satış sitelerinde 280 bin TL’ ye, 300 bin TL’ ye satışa konulduğu görülüyor. Araba fiyatlarındaki ciddi artış sonrası piyasa duruldu ve vatandaşlar fiyatların düşmesini beklemeye başladı. Sıfır araç üretiminin talepleri karşılamaması nedeniyle ikinci el araçlara yönelen vatandaşlar, ikinci elde de fiyatlardan yakınıyor ve fiyatların yüksek olması nedeniyle araba alamıyor.

ÖTV Zammı
Vatandaşları ikinci ele yönlendiren sebeplerden biri de ÖTV’ ye gelen zam oldu. Lüks araçların ÖTV’ lerine yapılan zam sonrası da vatandaşlar ikinci el piyasasında yeniden artış görüldü.

Talep Karşılanmıyor
andemide normalleşmenin başlaması sonrası otomotiv şirketleri tekrar açıldı ve araç üretimleri yeniden başladı. Ancak talebin çok olması nedeniyle üretim buna yetişemiyor.

TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Kumdakçı, Dünya Gazetesi ‘nde verdiği röportajda, “Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi, arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir.” ifadelerini kullandı.

Kumdakçı, “Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi, hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos’ta yapılan ÖTV artışı, araç fiyatlarında agresif bir yükselme yarattı.” ifadelerini kullandı.

Kumdakçı açıklamasının sonunda ise fiyatların düşmesinin beklendiğini, ancak döviz kurunun yükselmesi ve ÖTV indirimi beklenmemesi nedeniyle fiyatların Türkiye ‘de inmesinin beklenmediğini söyledi ve “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz kur fiyatlaması ve ÖTV oranlarında bir düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkan vermeyecektir. Özetle, fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı