Global piyasalarda endişe hakim

Global piyasalarda endişe hakim

25
0
PAYLAŞ

Global piyasalarda endişe hakim, Çin’de son zamanlarda açıklanan ekonomik veriler ve düşüşünü sürdüren emtia fiyatları, emtia üreticisi olan ülke büyümeleri ve dev enerji şirketleri üzerinde olumsuz bir baskı oluştururken bu baskının önümüzdeki dönemlere ilişkin olan beklentileri düşürmesi sebebiyle bir sarmal haline geldiği ve dönüp tekrar piyasa fiyatlamalarını negatif etkiliyor.

Petrol fiyatları ise, son 7 senenin en düşük seviyesine düşüşünü gerçekleştirirken, bakır fiyatlarının ise son 6,5 senenin en düşük fiyatlarından verdiği tepkilerin sınırlı kalması dikkati çekiyor. Düşen emtia fiyatlarının, ilgili şirketlerin hisse senetleri ve küresel büyüme beklentileri üzerinde oluşturduğu baskı ile pay piyasalarındaki düşüş eğilimi dün de devam ederken, dolar endeksi avro ve yendeki toparlanmanın etkisiyle 97,35’e geriledi.

ABD’de, dün açıklanan toptan eşya stoklarının beklentilerin altında kalmasının ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,77 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,48 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, Almanya’da açıklanan cari fazlanın beklentilerin altında kalmasına karşın avro/dolar paritesi yükseliş eğilimini sürdürerek 1,08 seviyelerinden 1,10’un üzerine çıktı. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,76, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,95 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14 düştü.

Asya borsaları, Japonya’da açıklanan ÜFE‘nin beklentilere yakın gerçekleşmesine karşın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,32 değer kaybetti, Çin’de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yatay bir seyir izliyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK