$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Global piyasalar açıklamalar ile güçlendi

Global piyasalar açıklamalar ile güçlendi
  • 30.03.2016 11:08:03
  • 812 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Global piyasalar açıklamalar ile güçlendi, Asya borsaları dün Fed Başkanı Janet Yellen’ın yaptığı açıklamalar ile birlikte ABD’de faizlerin ne hızda ve ne sıklıkta artacağına dair tahminlerini düşürmesiyle bugün artış gösterirken, dolar ise değer kaybetti.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi son dört seanstır yaşadığı kayıplardan toparlanarak yüzde 1.3 yükseldi. Japonya Nikkei endeksi ise yenin dolar karşısındaki artışı nedeniyle yüzde 0.3 geriledi.

Piyasalardaki bu olumlu tepkiler Yellen’ın enflasyon ve ekonomik büyümeye dair küresel risklerin altını çizmesi ve faiz artışlarının kademeli olması gerektiğini belirtmesiyle meydana geldi.
Avrupa borsaları yüksek açıldı

Avrupa borsaları yeni güne piyasa beklentilerine paralel olarak güçlü yükselişlerle başladı.

Fed Başkanı Yellen‘in faiz artırımı konusunda ihtiyatlı hareket  edilmeye devam edilmesi çağrısı sonrası ABD ve Asya borsalarında esen olumlu havayı takip eden Avrupa’da Londra FTSE 100 Endeksi yüzde 1’in üzerinde artış gösterdi. Frankfut’ta Dax yüzde 0,8, Paris’te Cac-40 yüzde 0,85 yükselirken, Kopenhaf, Brüksel, Stokholm ve Oslo borsaları da yeni güne artıda başladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ