$ DOLAR → Alış: 5,14 / Satış: 5,16
€ EURO → Alış: 5,94 / Satış: 5,97

Global Borsalarda olumlu hava

Global Borsalarda olumlu hava
  • 14.03.2016 10:22:15
  • 750 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Global Borsalarda olumlu hava, Asya borsaları, dikkatlerin merkez bankalarına çevrileceği yeni haftaya Wall Street’teki yükseliş ve Çin’de hafta sonu açıklanan olumlu verilerden destek alarak yeni haftaya pozitif başladı başladı.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi ise yüzde 1 yükselirken, Japonya Nikkei endeksi de yüzde 1.8 yükseldi. Çin’de de CSI300 endeksi yüzde 2.7 artış gösterirken, Shanghai endeksi yüzde 2.6 yükseldi. Her iki endeks de geçtiğimiz hafta yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşamıştı.

Yatırımcıların yarın açıklanacak olan Japonya Merkez Bankası (BOJ), Çarşamba günü Fed, Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BOE) kararları öncesinde temkinli davranacağı tahmin ediliyor.

Çin‘de ise hafta sonu açıklanan veriler ekonomide zayıflamanın sürdüğünü fakat ekonominin bazı kesimlerinin de gücünü koruduğunu gösterdi.

İmalat üretimi Ocak ve Şubat aylarında 2008’den bu yana en zayıf hızda büyümeyi kaydederken, perakende satışlar da Mayıs 2015’ten bu yana en yavaş büyümeyi gerçekleştirdi. Fakat bunların yanında Çin ekonomisi için kritik önem taşıyan sabit varlık yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 10.2 gibi sağlam bir artış gösterdi.

ABD vadelileri bu sabah yatay seyrediyor.

Avrupa borsalarının yeni haftaya yükselişle başlamaları bekleniyor.  Analistler, Avrupa’da borsaların Cuma günü Wall Street‘te ve bu sabah Asya’da yaşanan yukarı hareketi takip edeceğini öngörüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ