$ DOLAR → Alış: 3,48 / Satış: 3,50
€ EURO → Alış: 4,17 / Satış: 4,19

Gazprom’dan Türk Akımı açıklaması

Gazprom’dan Türk Akımı açıklaması
  • 07.01.2016
  • 2.164 kez okundu

Gazprom’dan Türk Akımı açıklaması, Rusya enerji devi Gazprom Başkanı olan Aleksey Miller, Türk Akımı projesinin hükümetler arası ve devletler arası düzeyde bir görüşme maddesi olacağını belirterek. İki hükümet arasındaki siyasi fikir ayrılıklarının Rusya ve Türkiye‘nin enerji alanındaki projelerini ve anlaşmalarını etkilemeyeceğini, tarafların imzalanan protokoller dahilinde çalıştıklarının altını çizdi.

Aleksey Miller gerçekleştirdiği açıklamalarda, “Türk partnerlerimizle şu anda geçerli olan kontratlarımız temelinde çalışıyoruz. Sene sonuna kadar Türkiye-Rusya Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi olacak ve bu yüzden Türk Akımı hükümetler arası ve devletler arası düzeyde görüşme maddesi olacak” sözlerine yer verdi.

Aleksey Miller, projenin çok kısa bir sürede gerçekleşebileceğini, çünkü Türk Akımı projesinin 940 kilometrelik uzunluğunun 660 kilometresinin eski Güney Akımı projesi olduğunu ve bu projenin tüm ön hazırlığının yapıldığı açıklamasında bulundu.

Ayrıca Miller sözlerine, “Tabi ki her şey hükümetler arası sözleşmenin imzalanmasına bağlı. Projeye anlaşmanın tüm hukuki yükümlülükleri yerine getirildikten sonra başlayacağız. Bugün iki hattın inşa edilmesi ve boru hattının kapasitesinin 32 milyar metreküp olması gerektiğini düşünüyoruz. Boru hattının bir tanesi sadece Türk piyasasının tüketicileri için kullanılacak.” şeklidne devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ