Fed Tutanakları Belli Oldu

Fed Tutanakları Belli Oldu

19
0
PAYLAŞ

Fed Tutanakları Belli Oldu, ABD Merkez Bankası (Fed)’in ekim ayı toplantı tutanakları açıklandı, uzmanlar yaptıkları değerlendirmeler aralık ayında bir faiz artışının uygun olabileceğini söylediler.

Toplantıya katılım sağlayan yetkililerin bir çoğu aralık ayında faiz artışının uygun olabileceği yönünde fikir belirtti.  Faiz artırımının ‘kademeli’ olması yönünde görüş birliği ağırlık kazandı. Açıklanan tutanaklara göre çoğu yetkili aralık ayında bir faiz artış düşüncesine olumlu bakıyor. Tutanaklarda Fed üyelerinin bir önceki toplantıya göre yurtdışı endişelerinin azaldığı belritildi. Aralık ayına işaret edilse de faiz artırımının verilere bağlı olacağıda özellikle belirtildi. Tutanaklarda “Henüz hiçbir karar alınmamış olsa da gelecek toplantıda normalleşme sürecinin başlaması uygun olabilir” açıklamasında bulunuldu.

Fed Tutanaklarında belirtilen satırbaşları ise;

“ABD mali sistemi, sistemik stres belirtisi olmadan küresel finans piyasalarındaki çalkantı atlatmış göründü.

Gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) ılımlı bir hızda artıyor. Ancak işgücü piyasası koşullarında iyileşme son aylarda biraz yavaşladı. Enflasyon FOMC‘nin uzun dönemli hedefi yüzde 2’nin altındaki seyrini sürdürüyor.

Enerji fiyatlarındaki düşüşler ve enerji dışı ithal edilen malların fiyatlarının kısmen sınırladı.

Fed Açık Piyasa Komitesi, eylül ayın toplantısında bu yana elde edilen bilgiler ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

Hanehalkı harcamaları ile sabit yatırımlarda son aylarda sağlam bir hızda artış kaydedildi. Konut sektörü daha da gelişti. Ancak, net ihracatta zayıflık olmuştur. İş kazançları hızı yavaşladı”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK