$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Fed sonrası dolar ne olur

Fed sonrası dolar ne olur
  • 17.12.2015 14:25:10
  • 1.176 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Fed sonrası dolar ne olur, Global piyasalar tarafından uzun zamandır merakla beklenen FOMC kararları dün akşam saatlerinde açıklandı. 25 baz puan faiz artırımına giden FOMC, beklentileri karşılayarak faiz artırımının ilk adımını atmış oldu. Ülke ekonomilerini direkt olarak etkileyen bu karar, merkez bankalarının alacakları kararlar ile yeniden yapılanacaktır. Zira Avrupa merkez bankası (ECB), İngiltere merkez bankası (BOE), İsviçre merkez bankası (SNB) ve diğer önde gelen ülke merkez bankaları FOMC kararı sonrasında hamle yapacaklarını belirtmişlerdi. FOMC faiz artışının 0,25 – 0,50 arasında kademeli olarak devam edeceğini ve alınan bu kararda çoğunluğun sağlanmasına karşın çatlak seslerin de olduğunu bildirmesi gelecekte takip edilmesi gereken başlıca hususlar olarak gözükmekte.

FOMC faiz kararlarının Gelişmekte olan ülke ekonomilerine etkisinin ise daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda dolar kurunun FOMC kararları öncesinde 3,0000 seviyelerini test ettiğini gözlemlemiştik. Bu sert hareketleri sadece FOMC kararlarına bağlamak yanlış olacaktır çünkü bu süreç içerisinde başta Rusya ile olan gerginlik, Irak gerginliği ve özellikle doğu illerimizdeki iç kargaşa bu hareketin desteklenmesine neden olduğunu söyleyebiliriz. TCMB Başkanı Erdem Başcı’nın son PPK toplantısında FOMC tarafından gelebilecek adımlara göre karar alacaklarını belirtmiş olması ve Ekonomi bakanı Şimşek’in de buna paralel açıklamalarda bulunması Türkiye cephesinde beklentilerin oluşmasını sağladı. TCMB ve bakanlığın birlikte adım atacaklarını belirtmesi ve bakanlığın faiz artırımına çok sıcak bakmaması, TCMB’nin faiz artırmadan sıkı para politikasına devam edeceğini işaret etmekte. Türkiye cephesinde yükselişten ziyade sert hareketlerle volatilitenin çok yüksek olması yatırımcının en önemli şikayeti olduğunu belirtmeliyiz. Kestirilemeyen sert hareketlerden ziyade ön görülebilir yükseliş veya düşüş trend hareketi piyasaların tercihi olacaktır.

FOMC faiz kararlarının Gelişmekte olan ülke ekonomilerine etkisinin ise daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda dolar kurunun FOMC kararları öncesinde 3,0000 seviyelerini test ettiğini gözlemlemiştik. Bu sert hareketleri sadece FOMC kararlarına bağlamak yanlış olacaktır çünkü bu süreç içerisinde başta Rusya ile olan gerginlik, Irak gerginliği ve özellikle doğu illerimizdeki iç kargaşa bu hareketin desteklenmesine neden olduğunu söyleyebiliriz. TCMB Başkanı Erdem Başcı’nın son PPK toplantısında FOMC tarafından gelebilecek adımlara göre karar alacaklarını belirtmiş olması ve Ekonomi bakanı Şimşek’in de buna paralel açıklamalarda bulunması Türkiye cephesinde beklentilerin oluşmasını sağladı. TCMB ve bakanlığın birlikte adım atacaklarını belirtmesi ve bakanlığın faiz artırımına çok sıcak bakmaması, TCMB’nin faiz artırmadan sıkı para politikasına devam edeceğini işaret etmekte. Türkiye cephesinde yükselişten ziyade sert hareketlerle volatilitenin çok yüksek olması yatırımcının en önemli şikayeti olduğunu belirtmeliyiz. Kestirilemeyen sert hareketlerden ziyade ön görülebilir yükseliş veya düşüş trend hareketi piyasaların tercihi olacaktır. -Alnus Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ