$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Fed faiz artırımı için beklemeli

Fed faiz artırımı için beklemeli
  • 13.11.2015 10:26:23
  • 1.012 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Fed faiz artırımı için beklemeli, Uluslararası Para Fonu (IMF), Aralık ayında faiz arttırımına yönelik söylemlerin güçlenmesi üzerine, Fed‘in gösterge faiz oranlarını artırmadan önce sağlam bir istihdam piyasasına oranlı bir şekilde enflasyonun yükseldiğini dair sağlam işaretler görmesini belirtti.

15-16 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek olan G20 liderler zirvesi için bir rapor hazırlayan IMF, atıl ekonomik kapasite ve çok düşük enflasyon oranının büyük gelişmiş ekonomilerin çoğunda para politikasının gevşek tutulmasını haklı gösterdiğini savundu.

IMF raporunda ise ayrıca, “FOMC‘nin kararı verilere bağlı olmalı. Fed gerçekleştirmeyi düşündüğü ilk faiz artırımı için istihdam piyasasında sürekli güçlenmenin, enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefine doğru istikrarlı şekilde yükseldiğine dair sağlam işaretlerle biraraya gelmesini beklemeli” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed’in faiz artırımı konusunda gelecek ay adım atabileceğini vurgularken, enflasyonun ise önümüzdeki yıl toparlanacağını öngördüğünü belirtti.

Washington‘da konuşan Fischer, enflasyonun gelecek yıl yüzde 1,5’e yükselmesini ve orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşmasını beklediğini ifade ederek, “Bazı güçler, özelliklede güçlü dolar ve düşük enerji fiyatları 2015’te enflasyonu aşağıda tuttu. Ancak bu güçlerin etkileri gelecek yıl azalmaya başlayacak” diye konuştu.

New York Fed Başkanı William Dudley ise , ABD‘de kısa vadeli reel faiz oranının büyük olasılıkla çok düşük olduğunu, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin para politikasını sıkılaştırmaya başlamak için zamanın doğru olup olmadığını dikkatli şekilde düşünmesi gerektiğini söyledi.

Yellen’in yakın bir müttefiki olarak bilinen Dudley yaptığı açıklamada, “FOMC’nin para politikasını normalleştirmeye başlamak için oluşturduğu şartların yakın zamanda yerine gelmesi güçlü olasılık” diye konuştu.

Aralık ayı toplantısında FOMC’nin faiz artırımına başlayıp başlamayacağı konusunda spesifik bir ifade kullanmayan Dudley, Fed para politikasını sıkılaştırmaya başladığında bu sıkılaştırmanın hızının oldukça yavaş olmasını beklediğini ifade etti.

Dudley ayrıca, Fed’in para politikikasını sıkılaştırmada çok hızlı hareket etmesi ile çok yavaş hareket etmesinin risklerinin neredeyse eşit olduğunu da savundu.

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Fed’e karşı güçlü tepkileri anladığını ve Fed’in rolüne ilişkin kamuoyundaki tartışmayı sağlıklı bulduğunu söyledi.

Lacker, birçok insanın Fed’in finansal krizden bu yana ekonomi üzerinde çok fazla etkili olduğunu düşündüğüne işaret ederek, ‘populist kızgınlık’ın şaşırtıcı olmadığını ifade etti.

Lacker konuşmasında ayrıca, Fed’in ilk faiz artırımından sonra para politikasını sıkılaştırmaya çok yavaş şekilde devam etmesini beklediğini, ancak Fed’in her toplantıda faizler konusunda teredde düşmemesi gerektiğini de ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ