$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Faiz artırımı gecikmemeli

Faiz artırımı gecikmemeli
  • 08.04.2016 10:04:59
  • 787 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Faiz artırımı gecikmemeli, yaşayan eski Fed başkanları ile birlikte New York’ta düzenlenen bir oturuma katılan Yellen, “Fed, faiz artırımları için yolunda ilerliyor” açıklamasını yaptı. Yellen’ın bu sözlerini Dallas Fed Başkanı John Williams ve Kansas City Fed Başkanı Esther George‘un faiz açıklamaları takip etti.

Dallas Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisi büyümeye devam ettiği, işletmeler istihdamı artırdığı ve enflasyon beklendiği gibi toparlandığı sürece Fed’in bu yıl en az 2 faiz artırmasının takip edilecek ‘doğru yol’ olacağını söyledi.

“Eğer ABD ekonomisi görmekte olduğumuz hızla istihdamı artırmaya devam eder, enflasyon iyileşmeyi sürdürür ise, bizde kesinlikle faizleri ağır ağır artırıyor olmalıyız” diye konuşan Williams, “Veriler beklendiği gibi geldiği sürece Fed’in bu yıl en az iki faiz artırımı yapmasının takip edilecek doğru yol olduğunu düşünüyorum” dedi.

Williams ayrıca, global büyümeye ilişkin belirsizliklerin bir miktar azaldıklarının görüldüğünü, ancak global ekonominin ABD’nin ekonomik görünüm ve para politikasının etkileyen önemli bir faktör olduğunu da vurguladı.

Öte yandan Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in faizleri artırmak için çok uzun süre beklemesi halinde finansal istikrarsızlığa yol açabileceğini ve bir resesyon için zemin hazırlamış olacağını savundu.

Fed’in istihdam piyasasının tüm gücünü kazanmaya yaklaştığı ve enflasyonun toparlanmakta olduğu ortamda para politikasını olağanüstü gevşek tutarak kendisini tehlikeye atmakta olduğunu belirten George, “Para politikasının parasal genişlemeyi yavaş şekilde ortamdan kaldırarak bu gelişmelere yanıt vermesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

George ayrıca, gevşek para politikalarının varlık balonlarını ateşleme riski taşıdıklarını da belirtti ve “Hali hazırda fiyatların yükselmeye devam ettiği ticari gayrimenkul piyasasının izlenmesi gerekli” diye konuştu.

Global ekonominin çok kırılgan görünmediğini de ifade eden George, ABD’de tüketici harcamalarının ekonomiyi rayında tutmak için yeterince güçlü olduğunu da vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ