$ DOLAR → Alış: 3,48 / Satış: 3,50
€ EURO → Alış: 4,17 / Satış: 4,19

Ev almada devlet desteğinde geri sayım başladı

Ev almada devlet desteğinde geri sayım başladı
  • 05.01.2016
  • 2.266 kez okundu

Ev almada devlet desteğinde geri sayım başladı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı’nda yer alan ve en çok beklenen uygulamalardan olan konut hesabı uygulamasının 3 ay içerisinde uygulanabilecek vaatler arasında yer aldığını belirterek, uygulamaya yönelik hazırlanan yönetmelik çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği açıklamasında bulundu.

Konut hesabı taslak yönetmeliğin son aşamalarına geldiğini belirten Şimşek, “Yönetmelik taslağı, ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunulmuş olup kısa süre içinde Başbakanlığa sevki planlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Konut hesabı düzenlemesi ile birlikte henüz konut sahibi olmayan Mehmet Şimşeknın konut sahibi olmasını ve hanehalkının önündeki muhtemel borçlanma kalemlerinden olan konut harcamalarının önceden tasarruf edilerek birikim olarak karşılanmasının amaçlandığının altını çizen Bakan Mehmet Şimşek, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Konut hesabı düzenlemesine göre, katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahibi olmaması gerekmektedir. Katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında konut hesabı açmaları ve konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca söz konusu hesaplara düzenli ödeme yapmaları gerekmektedir. Belirtilen koşulları yerine getiren katılımcıya konut edinim tarihi itibarıyla hesapta biriken toplam tutarın azami yüzde 20’sine kadar hesaplanan devlet katkısı ödemesi yapılacaktır. Devlet katkısı için azami tutar 15 bin liradır ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılacaktır. Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu Mehmet Şimşek aracılığıyla ödenecektir.” dedi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ