EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları1 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Avrupa Bölgesi’nde dün gelen enflasyon verileri beklentileri aşarak olumlu bir tablo ortaya koydu. ECB’nin %2 enflasyon hedeflerine ulaşmasında iyi sayılabilecek bir sonuca işaret eden bu sonuçla paritede 1.1700 üzerine doğru bir hareketlenme isteği oluştu. Fakat günün devamında ABD’den gelen çekirdek PCE verisinin beklentilere paralel açıklanması Dolar endeksinin kısmen toparlanmasına, paritenin de kısa vadeli düşüş trendinin direncinden dönmesine neden oldu.

Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam ve ISM İmalat PMI verileri parite üzerinde etkili hareketler yaratabilir. 1.1700 üzerinde kalıcı olunmadığı sürece yaşanacak geri çekilmelerde 1.1600, 1.1550 ve 1.1500 seviyeleri test edilebilir. 1.1700 aşılabilirse 1.1750 ve 1.1790’a doğru hareket alanı meydana gelebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Dün sabahki bültenimizde, EURUSD paritesinin bir devamlılık formasyonu olan bayrak formasyonu oluşturmuş olduğunu belirtmiş, bu nedenle paritenin gün içerisinde 1,17 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. bayrak formasyonunun çalışması ile birlikte beklediğimiz yükselişi gerçekleştiren parite, 1,1724 seviyesine kadar yükselerek kısa vadeli düşüş trendinin çizgisine kadar tırmandı. Ancak; gerek düşüş trendinin yukarı yönlü kırılamaması nedeniyle trend çizgisinin direnç olarak çalışması, gerekse de ABD’de beklentilerin üzerinde gelen Çekirdek PCE verisi paritedeki kazançların uzun süre korunamamasına neden oldu. Böylelikle EURUSD paritesi yeniden 1,17 seviyesi altına geriledi.

Paritedeki genel görünüme bakacak olursak: İtalya’daki siyasi belirsizlikler ve güçlü dolar endeksi nedeniyle 1,15 seviyesine kadar gerileyen parite, İtalya cephesindeki risklerin azalması ve dolar endeksinin kazançlarını geri vermesi ile birlikte kayıplarının bir kısmını geri almış durumda. Bu noktada, İtalya’daki siyasi gerginliklerin devam edeceğine yönelik beklentimize rağmen, İtalya riskinin piyasalarda büyük ölçüde fiyatlandığını düşünmekle birlikte, söz konusu gerginliklerin piyasalar üzerindeki etkisinin bu haftaki gibi büyük bir boyutta olmasını beklemiyoruz.

EURUSD paritesinin kısa vadede bir süreliğine 1,16 – 1,17 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izlemesini, ancak daha sonra 1,17 seviyesinin (ve kısa vadeli düşüş trendinin) yukarı yönlü kırılması ile yükselişin hızlanmasını ve 1,20 seviyesinin hedef alınmasını bekliyoruz. Bu noktada EURUSD paritesindeki mevcut düşüş hareketinin 1,1435 – 1,15 bandının altına sarkmasını beklemiyoruz.

Paritedeki kısa vadeli görünüm açısından bugün ABD’den gelecek olan ücret artışları verileri yakından takip ediliyor olacak. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1669 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1640 seviyesi destek, 1,1700 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1700 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1750, 1,1640 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1600. (Tacirler Yatırım)

İtalya siyasetinden Euro’ya iyi haberler var

İtalya siyasetinde sular durulmaya başlayınca piyasa dinamikleri normalleşme işaretleri verdi. Geçtiğimiz günlerde Euro üzerinde baskı kuran İtalya 10 yıllık tahvil faizleri bugün son iki güne kıyasla daha yumuşamış durumda. İtalya’da 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin oluşturduğu popülist koalisyon ile uzun süren görüşmeler sonucunda Giuseppe Conte hükümeti kurmayı kabul ettiğine yönelik haberler piyasanın gündemine düştü. Yemin töreni bugün TSİ 16:00’da olacak. Diğer bir taraftan ise bugün ABD takvim ajandasında tarım dışı istihdam ve istihdama dair veriler takip edilecek. Özellikle ortalama saatlik kazanç verilerini takip etmeye devam ediyoruz. Bu cepheden piyasa beklentisinin üzerinde gelebilecek bir veri ABD Dolarında değer artışı yaratabilir. Şu sıralar paritede 1.1725 direnç seviyesi altındaki tablo devam ediyor.

Teknik Analiz: Parite için 1.1725 direnç seviyesi önemini artırıyor. Parite kısa vadede bu seviye üzerine yerleşmekte başarısız kalması halinde zayıf bir fotoğraf verebilir. Buna karşın parite 1.03 seviyesinden gelen yükselen kanalın üzerinde kalmayı sürdürüyor. Bu durum paritenin 1.1550 seviyesine doğru oluşan geri çekilmelerde yukarı yönde tepki verme potansiyelini artırabilir. (İntegral Yatırım)

Euro Dolar Paritesi Tarım Dışı Verisiyle Volatilite Artabilir…

EURUSD paritesinde Çarşamba günü gerçekleşen güçlü sı.rayış, 1.1660 desteğinde gücünü korumaya çalışıyor. Parite dün 1.1715 direncini test edip geçemedi. Bununla birlikte dört saatlik grafikteki 50 birimlik üssel hareketli ortalamanın da altında kaldı. Eğer bu direnç ve ortalamalar geçilirse, 1.1850 direncine doğru hareket başlayabilir ve bu direnç haftalık bazda önemli olabilir. Olası zayıflamada 1.1660 desteği önemli olacaktır.

Bugün saat 15:30’da ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam Değişimi ve Ortalama Saatlik Kazançlar verisi, paritedeki volatiliteyi arttırabilir. Özellikle ortalama saatlik kazançların beklenti üzerinde gelmesi durumunda dolar lehine hareketler görülebilir.

Ayrıca İtalya’da siyasi rüzgar çok çabuk yön değiştiriyor. Hafta başında hükümet kurma çalışmalarını askıya alan ve yeniden seçime gidecek olan İtalya’da, koalisyon kuracak iki parti yeniden plan yaptı. Başbakan’ın yine Conte olacağı hükümette, Cumhurbaşkanı’ndan Maliye Bakanı olarak veto yiyen isim bu kez AB Bakanlığı için yazıldı. İtalya’da bugün hükümet kurulabilir. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı