EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Paritesi Yorumları Bugün 6 Temmuz 2018

Euro dolar paritesi, Euro, Dolar karşısındaki kazançlarını gerek veri bazlı gerekse gelen açıklamaların etkisi ile artırmaya çalışıyor.

Dün sabah saatlerinde Almanya kanadından gelen fabrika siparişleri verisi beklentilerin üzerinde bir görünüm sergilemesinin ardından Euro dolar karşısındaki kazançlarını sınırlı da olsa artırdı. Ayrıca birkaç gün önce ECB komite üyelerinden bazıları, 2019 yılının sonuna doğru ECB’nin faiz artırımlarına gitmesinin geç olabileceğini vurgularken, bu durum piyasalarda şahin değerlendirmelere neden oldu. ABD doları ise güçlenmekte zorlanırken ticaret savaşı endişelerinin sürmesi baskı kurmaya devam ediyor. Bugünkü veri takviminde Almanya’da mayıs ayına ait sanayi üretimi verisi ve ABD cephesinde ise tarım dışı istihdam verisi yer alıyor.

Teknik Analiz: Yükselen trend üzerinde işlem gören EURUSD paritesi 50 günlük HO karşılık gelen 1.1750 karşılık gelen noktasının da hemen altında işlem görüyor. Paritenin bu seviyeye doğru yapacağı hamlede bu direncin aşılıp aşılmaması önemli olacak. Aşağıda ise en yakın destek 1.1670 olurken, dünden bu yana bu noktadan gelen tepki alımları göz önüne alındığında dikkatli olunmasında fayda var (İntegral Forex).

Ayrıca ECB yetkililerinin yaptığı açıklamalarla daha çabuk sıkılaştırma gerçekleştirebileceğine yönelik oluşan beklentiler de Euro lehine hareketleri destekliyor. Dolar tarafında ise dün kötü gelen ADP Tarım Dışı İstihdam verisinin yanı sıra ticaret savaşları belirsizliği nedeniyle baskılanma hissedilmekte. Dün akşam saatlerinde açıklanan FED/FOMC toplantı tutanaklarında da vurgulanan konu ilerleyen süreçte FED politikalarına da etki edecektir. ABD Yönetimi bu sabaha karşı Çin’e yönelik olarak 34 Milyar USD değerindeki ürünlere yüzde 25’lik ithalat vergisi getirirken, konunun diğer tarafı Çin’in yapacağı hamleler piyasa fiyatlamalarına etki edebilir. Ayrıca, AB ile ABD arasında da son olarak AB menşeeli otomobiller üzerinden soğuk rüzgarlar esmesine neden olan tarifeler konusu pariteyi çok yakından ilgilendiriyor. Diğer yandan bugün 15:30’da ABD İş İstatistikleri Bürosu tarafından gelecek olan; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı dataları da volatil hareketlere neden olabilecek öneme sahip.

Teknik olarak pariteye baktığımızda ise; Nisan ortasından başlayan düşen kanalın ihlal edildiği görülmekte. Bu bağlamda; kırılım teyit bölgesi olarak seçtiğimiz 1.1710-1.1730 ‘un üzerine kalıcılıkla çıkılması halinde ilk etapta 1.1840 seviyesi hedef haline gelebilir. Paritede şuan fiyatlamalar 1.1685 seviyesinin hemen üzerinde gerçekleşirken, bu bölgenin altına geri çekilmelerde ise 1.1655, 1.1630 ve 1.1610 destek seviyeleri sırasıyla takip edilebilir (IşıkFX).

ABD’de dün takip ettiğimiz Haziran ayına ilişkin ISM Hizmet PMI beklentinin üzerinde gelerek 59.1’e yükseldi. ADP Tarım Dışı İstihdam ise beklentinin altında kalarak 177 bine geriledi. Bu veriler dışında Fed’in Haziran ayına yaptığı ve faiz oranını 25 baz puan arttırdığı tutanaklar açıklandı. Tutanaklarda, üyeler şimdiden güçlü ekonomi ve orta vadede %2 hedefini karşılaması beklenen enflasyonla, kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olabileceği görüşüne vardı. Buna ek olarak ticaret politikasında belirsizlik ve riskin yoğunlaştığı ifade edildi. Almanya’da ise Mayıs ayına ilişkin Fabrika Siparişleri beklentinin çok üzerinde gelerek %2.6 artış gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Praet de yaptığı konuşmada, enflasyon görünümüne ilişkin belirsizliğin ciddi ölçüde düştüğünü ve deflasyon riskinin ortadan kalktığını söyledi. Bu gelişmelerle birlikte EURUSD paritesi 1.1680 desteği üzerinde fiyatlandı. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece Euro lehine işlemler görebiliriz. Bu durumda 1.1750 ve 1.1820 direnç olarak izlenebilir. Düşüşlerde ve 1.1680 seviyesi altı fiyatlamada ise 1.1615 ve 1.1535 destek oluşturabilir (İkon Menkul).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı