EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları Bugün 25 Mayıs 2018

Son haftalarda ciddi değer kaybeden EURUSD paritesi 1.17 desteğine de dayanmış durumda, bugün Fed başkanı Powell’ ın konuşmasıyla son günlerdeki şahin Fed duruşu biraz daha ılımlı hale getirilirse yukarı doğru ufak bir düzeltme gelebilir. Bugün Euro bölgesi tarafından açıklanacak bir sürü reel sektör verisi de takip edilmeli.

Şu an fiyatın 1.1706 seviyelerinde olduğu parite de gün içi destek seviyesi olarak 1.1655 ile 1.1635 takip edilebilir; gün içi direnç seviyeleri olarak da 1.1750 psikolojik seviyesi ve 1.1783 takip edilmelidir. (Venbey Yatırım)

Euro dolar paritesi, 1.17 sınırında tutunma çabasını sürdürüyor. Küresel çapta, Doların dün gevşeme hareketinin ardından bugün toparlanmaya başlaması, paritenin 1.17 seviyesinin üzerinde güçlü tepkiler vermesini zorlaştırıyor. Bugün için Avrupa’dan açıklanacak Almanya IFO verileri bulunuyor ancak Euro üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. ABD’de ise açıklanacak dayanıklı tüketim malları siparişleri ve Fed Başkanı Powell konuşması bulunuyor. ABD verisinden ziyade, Powell’ın konuşmasında “faiz ve enflasyon” ikilisine yönelik olası açıklamaları yakından izlenecektir. Sürpriz açıklamalar Dolar üzerinde etkisini gösterebilir.

Teknik olarak euro dolar paritesinde 1.1660 destek seviyesi yakınlarından tepkiler geliyor. Bu tepkileri 1.1840 – 1.1850 seviyesi yakınlarından oluşan yavaşlama paritede satış fırsatı yaratıyor. Teknik göstergeler aşırı satım çizgisinde olduğundan 1.1660 seviyesi aşağı yönde kırılmadıkça yukarı yönlü zayıf tepkilerin gelmesi beklenebilir. Ana yön aşağı. (İntegral Yatırım)

1,17 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden EURUSD paritesi, güçlenen dolar endeksi ve güvercin Avrupa Merkez Bankası tutanaklarının ardından dün 1,1749 seviyesinden 1,17’ye doğru bir geri çekilme hareketi gerçekleştirdi. Teknik görünüme bakacak olursak: EURUSD paritesinin Fibonacci %38,2 düzeltme desteğinde tutunup tutunamayacağını izlemeye devam ediyoruz. Bu hafta içerisinde bu söz konusu destek üzerinde tutunarak 1,1830 seviyesine kadar yükseliş kaydeden paritenin kazançlarını korumakta başarısız olduğunu görüyoruz. Bu noktada paritenin 1,1680 – 1,1700 bandına denk gelen Fibonacci desteğinin altına sarkması durumunda mevcut geri çekilme hareketinin 1,15 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir.

Dolayısı ile paritenin 1,1680 – 1,1700 bandı civarındaki seyri yakından izleniyor olacak. Paritedeki yükseliş çabalarının kalıcı olabilmesi adına, özellikle Avrupa Merkez Bankasının (ECB) parasal genişlemenin akıbetine ilişkin açıklamalarının en etkili faktör olacağını belirtmek gerekir. İtalya’daki mali problemlere yönelik olumsuz fiyatlamanın etkisini yitirerek, yerini ECB’nin ne zaman faiz artıracağı tartışmalarına bıraktığı bir ortamda paritedeki yükseliş sürecinin hızlandığı görülebilir. ECB’nin güvercin duruşunu koruması durumunda ise paritedeki yükselişler sınırlı kalmaya devam edecektir. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1709 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1700 seviyesi destek, 1,1758 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1758 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1815, 1,1700 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1640. (Tacirler Yatırım)

Dün Almanya’da açıklanan büyüme rakamları beklentilere paralel olarak açıklanırken, Avrupa Merkez Bankası Para Politikası toplantısının tutanakları takip edildi. Yayınlanan bildiride; büyüme hızının hala daha güçlü olduğuna vurgu yapılsa da, korumacılık politikalarının Euro Bölgesi için belirsizlik yarattığı belirtildi. Öte yandan İtalya’ya yönelik olarak; gerek artan borç stoğu gerekse yeni kurulacak hükümetin mali politikalarına ilişkin endişeler piyasa tarafında devam ederken, dün üst düzey yetkililerden gelen açıklamalar dikkat çekti. ECB Yönetim Kurulu üyesi Peter Praet, yeni hükümetin planları için bekle-gör politikası uygulayacaklarını vurgularken, ECB üyesi ve Litvanya Merkez Bankası Başkanı Litas Vasiliauskas; piyasanın İtalya’da yaşanan siyasi belirsizliklere tepki verdiğini bu yüzden varlım alım programına yönelik karar vermeden önce jeopolitik risk unsurlarını dikkatli bir şekilde analiz edeceklerini belirtti.

ABD tarafında ise dün Başkan Donald Trump’ın, Kim Jong-un düşmanca söylemleri yüzünden kendisiyle Singapur da yapacağı görüşmeyi iptal etmesi gündemde en üst sıralarda yer aldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Atlanta FED Başkanı ve FOMC üyesi Raphael Bostic, bu yapılan iptal sonrası jeopolitik gerilimin artabileceğine vurgu yaptı. Dün ayrıca ABD tahvil getirilerinde yaşanan geri çekilmeler Dolar varlıkları üzerinde etkili olurken ülkeden gelen veriler çoğunlukla beklentilerin altında kaldı. Bugünkü ekonomik takvimde iki bölgeden gelecek verilerin yanı sıra FED Başkanı Jerome Powell ve FED yetkililerinden gelecek açıklamalar önemli olabilir.

Teknik olarak kritik bölge olan 1.1730-1.1710 bandını bugün de takipte olacağız. Buranın altı kalıcılıkta görülebilecek USD lehine işlemlerde 1.1685, 1.1655 ve 1.1630 destek seviyeleri takip edilebilir. 1.1730 üzerine çıkılması halinde görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek direnç noktaları 1.1750, 1.1775 ve 1.1790 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı