EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları Bugün 24 Mayıs 2018

Euro dolar paritesi, hayal kırıklığına uğratan ekonomik veriler ve ABD Doları’ndaki artışlardan sonra Euro ve Sterlin Çarşamba günü son 5 ayın en düşük seviyesine yakın, yatırımcılar gözlerini günün sonlarında açıklanacak Fed toplantı tutanaklarına dikti. Euro beş aylık en düşük değerinde, Euro bölgesi özel sektör büyümesi Mayıs ayında son 18 ayın en yavaş değerini kaydetti. imalat ve hizmet sektörlerinin birleşmiş üretimini ele alan Flaş Euro Bölgesi Üretim endeksi bu ay 55,0 tahminlerinden aşağıda gelerek 54,1 değerini kaydetti. Rapor Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapacağı beklentilerini geriye çekebilir. Euro düşüşte, EUR/USD %0,48 azalarak 1,1724 oldu.

Teknik olarak kısa vadede 1,1720 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 seviyesini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta tekrar kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış durumda. 21 günlük hareketli ortalama 1,2104 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2194 seviyesinde bulunuyor. (İnfo Yatırım)

Fibonacci %38,2 düzeltme desteği civarındaki tutunma çabası devam eden EURUSD paritesi, bu sabah saatleri itibariyle bu desteğin hemen üzerinde seyrediyor (aşağıdaki grafik üzerinden de görülebilir). Bu hafta içerisinde bu söz konusu destek üzerinde tutunarak 1,1830 seviyesine kadar yükseliş kaydeden paritenin kazançlarını korumakta başarısız olduğunu görüyoruz. Bu noktada paritenin 1,1680 – 1,1700 bandına denk gelen Fibonacci desteğinin altına sarkması durumunda mevcut geri çekilme hareketinin 1,15 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir.

Dolayısı ile paritenin 1,1680 – 1,1700 bandı civarındaki seyri yakından izleniyor olacak. Paritedeki yükseliş çabalarının kalıcı olabilmesi adına, özellikle Avrupa Merkez Bankasının (ECB) parasal genişlemenin akıbetine ilişkin açıklamalarının en etkili faktör olacağını belirtmek gerekir. İtalya’daki mali problemlere yönelik olumsuz fiyatlamanın etkisini yitirerek, yerini ECB’nin ne zaman faiz artıracağı tartışmalarına bıraktığı bir ortamda paritedeki yükseliş sürecinin hızlandığı görülebilir. ECB’nin güvercin duruşunu koruması durumunda ise paritedeki yükselişler sınırlı kalmaya devam edecektir.

Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1701 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1700 seviyesi destek, 1,1758 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1758 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1815, 1,1700 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1640. (Tacirler Yatırım)

Küresel piyasalarda, ABD Dolarının bir nebze gevşemesi, EUR/USD’nin 1.17 seviyesine doğru tepki vermesini destekliyor. Parite, bu sabah 1.17 sınırında tutunmaya çabalıyor. Bugün için veri takviminde Avrupa Merkez Bankasının 25-26 Nisan tarihlerinde yapılan toplantısının tutanakları, ABD’den ikincil düzey veriler takip edilecek. Ancak, verilerin EUR/USD üzerinde yeni bir sayfa açması beklenmeyebilir.

Teknik Analiz: EUR/USD paritesinde en yakın destek noktası 1.1660 seviyesinden geçiyor. Parite bu destek noktasının üzerindeki seyrinde ısrarcı olursa bu durumda yükselişini sürdürmek isteyebilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerin devamında 1.1580 seviyesi bir sonrası destek noktası olarak izleniyor. Yukarıda ise direnci 1.1840 seviyesinden geçmekte. (İntegral Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı