EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 7 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Euro Çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası’nın şahin yorumlarla Dolar’ı diğer majör dövizler karşısında aşağıya yollamasının ardından kazançlarını genişleterek son 2 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Son 6 ay beklenti üzerinde gelen ABD dış ticaret açığı, Mart’ta -49 milyar dolar ile beklentiden iyi gelmişti. Veri, Nisan’da da -46,20 milyar dolar ile 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. İhracat %0,3 artışla 211,2 milyar dolara yükselirken ithalat %0,2 düşerek 257,4 milyar dolara geriledi. Mart ayı verisi 49 milyar dolardan 47,2 milyar dolara revize edildi. Dolar cephesinde Nisan ayı ortasında başlayan ralli, geçen hafta azaldı, bu hafta ise düşüş artarak devam ediyor. Geçen hafta 95,0 seviyesini aşarak Kasım ayı zirveyi gören ABD Dolar Endeksi bu hafta 93,50’ye geriledi. Dolardaki gerileme ve euronun da toparlanması ile EUR/USD paritesi 1,15 dip seviyeden tekrar 1,18’e doğru yükseliş yaşıyor. Dolar, dün gelişmiş ülke paralarından yen ve frank karşısında yükseliş yaşarken sterlin, euro, Kanada doları ve Avustralya doları karşısında ise değer kaybediyor.

Teknik olarak kısa vadede 1,1720 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 seviyesini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta tekrar kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış durumda. 21 günlük hareketli ortalama 1,1808 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2014 seviyesinde bulunuyor (İnfo Yatırım).

Dün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmazken Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden tahvil alım programı hakkında gelen açıklamalar Euro varlıkları üzerinde pozitif fiyatlamalara neden oldu. Gelen açıklamalara baktığımızda ECB Yönetim Konseyi üyesi Peter Praet, varlık alımlarının 2018 yılı sonunda bitirilip bitirilmeyeceği konusunda önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan ECB toplantısında netleştirebileceklerini dile getirirken, diğer Yönetim Konseyi Üyesi Klaas Knot ise varlık alım programının bir an önce bitirilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Almanya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi olan Jens Weidmann’ın da programın bitirilmesi konusunda pozitif yorumlarda bulunduğu görüldü.

Diğer taraftan; İtalya’da yeni hükümetin göreve başlamasının yanı sıra İspanya’da Sosyalist Pedro Sanchez Başbakanlığında kurulması beklenen yeni hükümete aşırı solcu Pomedos partisinin alınmayacağının açıklanması da pozitif fiyatlamaların diğer sebebi olarak karşımıza çıkmakta. ABD tarafında ise gerek NAFTA görüşmelerinde, gerekse Çin ve Avrupa Birliği ile ek gümrük tarifeleri konusunda gerginliklerin devam ettiği görülürken, dün açıklanan; ülkenin Dış Ticaret Dengesi’ndeki açık miktarı 46 Milyar 200 Milyon USD ile son 7 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Bugünün ekonomik takviminde; Euro Bölgesi’nden gelecek 1.çeyrek büyüme rakamının yanı sıra Almanya’dan Fabrika Siparişleri, ABD’den ise İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecek. Yine önemli haber akışları ve önümüzdeki hafta yapılacak olan FED ve ECB toplantılarına yönelik beklentilerin de izleneceği günde teknik fiyatlamalar da önemli olabilir.

Bu kapsamda teknik olarak pariteye baktığımızda; 1,5 ay süren düşen kanalın kırılım teyit bölgesi olan 1.1730 bölgesinin geçilmesi ile yukarı yönlü atakların devam ettiğini görmekteyiz. Şuan için 1.1790 direncini test eden paritede buranın da üzerinde kalıcılıkta önemli direnç noktalarından birisi olan 1.1840’ı takibe alacağız. Öte yandan 1.1790 altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise 1.1775, 1.1750 ve 1.1730 destek noktaları izlenebilir (IşıkFX).

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının gelecek hafta yapılacak toplantısında, varlık alımlarının ne zaman durdurulacağına dair karar alınabileceğine dair beklentilerin diler getirilmesi ve İtalya’da yeni başbakan Conte’nin Euro’dan ayrılmayacaklarına dair açıklamaları Euro para birimine destek olan unsurlar olarak ön plandaydı.

Bu gelişmelerin etkisiyle 1.1700 üzerine geçiş yapan paritede gün içinde 1.1800 seviyesinin denenmek istediğini izledik. Bugün Avrupa Bölgesi’nde açıklanacak büyüme verisi paritede hareketin yönü açısından izlenmeli. 100 periyotluk üssel hareketli ortalama 1.1720 üzerinde kalıcılıkta yukarı hareket etme isteğinin korunmasını beklediğimiz parite için 1.1800 ilk direnç, aşılması durumunda 1.1850 ve 1.1890 diğer direnç seviyeleri olarak izlenmeli. Özellikle 1.1800’den gelebilecek tepki satışlarında ise 1.1720 ve 1.1660 seviyeleri test edilmek istenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Euro 14 Haziran ECB toplantısını bekliyor

Euro varlık alım programının biteceğine yönelik beklentiyi fiyatlıyor. Euro Dolar karşısında 1.17 seviyesi üzerindeki alımlarını hızlandırma çabasında. Bugün Euro Bölgesinde 1. Çeyrek döneme ait final büyüme rakamları önemli olacak. Piyasa beklentisi büyümenin bir önceki revize verisine paralel gelmesini bekliyor. Piyasa beklentisine paralel gelebilecek bir veri paritenin Euro kısmında etkili bir değişim yaratmayabilir. Buna karşın gözler 14 Haziran’da gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası kararına çevrilmiş durumda. O tarihe kadar paritenin Euro kısmı için dinamiklerin yüksek kalacağını belirtmekte fayda var.

Teknik Analiz: Yakın ve uzak vadeli grafikler EURUSD paritesinin yukarı yönlü tepkisini destekliyor. Haftalık grafikte RSI 39 seviyesine gerilemesi sonrası aşırı satım bölgesinden yukarı yönde tepki alanını genişletti. Haftalık grafikte RSI en son 1.03 seviyesine gerilediğinde 39 seviyesini test etmişti. Bu açıdan bakıldığında haftalık grafikte paritenin yukarı yönlü hareketi için önemli bir sinyal geldiğini belirtmekte fayda var. Daha yakın vadede bakıldığında, günlük ve dört saatlik grafikte 1.1660 seviyesi üzerinde inatçı seyirlerin sürmesi paritedeki ivme kazancını tetiklemiş görünüyor. Kısa vadede 1.1725 ara direnç seviyesinin de aşılmasıyla birlikte yukarı yönlü alanın 1.1850 yakınlarına doğru genişlemesi beklenebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı