EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 5 Haziran 2018

Euro Dolar paritesi, 1.1725 direnç noktasının altında fiyatlanıyor. Küresel piyasalarda, Doların pozitif havası, paritenin yukarı yönde ivmesini zorlaştırıyor. Veri takvimi açısından, Avrupa’dan ve ABD’den hizmetler PMI rakamları izlenecek. Verilerin, EUR/USD paritesi üzerinde sınırlı da olsa etkili olması bekleniyor.

Teknik olarak parite yorumu euro dolar paritesi 1.1660 destek seviyesi üzerinde kalmayı sürdürdüğü sürece yukarı yönlü tepkilerin genişleme potansiyeli çok yüksek. Buna karşın paritenin ara direnç noktasını 1.1725 seviyesi oluşturmakta. Paritenin 1.1850 seviyesine doğru devam edecek uzama için öncelikle 1.1725 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmekte. Aksi takdirde direnç alanlarından momentum kaybeden bir parite karşımıza çıkabilir. (İntegral Yatırım)

Dün, Euro Bölgesi’nde açıklanan Üretici Fiyat Endeksleri beklentilerin altında kalırken, Sentix tarafından açıklanan ve yatırımcıların bölge ekonomisi için güvenini ölçen endekste de ciddi miktarda azalma gerçekleşti. Öte yandan son günlerde Euro varlıkları üzerinde etkili olan İtalya siyasi arenasında koalisyonun kurulmasıyla birlikte gözler bugünkü güven oylamasına çevrilmiş durumda. Diğer yandan İtalyan tahvillerindeki geri çekilmeler ile suların bir miktar durulduğu görülse de koalisyonu kuran ve popülist söylemleri ile bilinen iki partinin ilerleyen dönemlerde atacakları adımlar kritik olacaktır.

Ayrıca, İspanya’da devam eden siyasi kargaşada Euro varlıkları üzerinde ilerleyen süreçte risk unsuru oluşturabilecek maddeler arasında yer almaya devam ediyor. ABD’nin, Avrupa Birliğine uyguladığı ek gümrük tarifesi muafiyetini kaldırması sonrası gerginliğin karşılıklı atışmalarla devam ettiğini de görmekteyiz. Dün açıklamalarda bulunan AB Ticaret Komisyoneri Cecilia Malmström: ABD’ye karşı alınacak önlemelerin araştırıldığını ve ilk tedbirin Temmuz’da geleceğini söyledi.

ABD tarafında ise; dün açıklanan veriler genel olarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşirken, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s tarafından: ABD Bankacılık sektörünün, sağlam temelleriyle durağan kalmaya devam ettiği belirtildi. Bugünkü ekonomik takvimde ABD’den İş İmkânları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS), Euro Bölgesi’nden ise Perakende Satışları takip edilecek. Ayrıca iki bölgeden gelecek olan Hizmet ve Bileşik PMI rakamları ve haber akışları da önemli olabilir.

Teknik olarak baktığımızda 1,5 aydır devam eden düşen kanalın kırılım teyit bölgesi olan 1.1730’un dün de geçilemediğini gördük. Şuan için 1.1685 destek bölgesinin üzerinde kalıcılık arayan paritede; bugün yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda yine 1.1730 kritik direncini takipte olacağız. Zira, buranın kırılması halinde Euro lehine hareketler ağırlık kazanabilir. Güne satıcılı başlayan paritede bu yöndeki hareketlerin devamı halinde ise 1.1655, 1.1630 ve 1.1610 destek bölgelerini sırasıyla izleyebiliriz. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı