$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Euro Dolar Paritesi Yorumları 4 Temmuz 2018

Euro Dolar Paritesi Yorumları 4 Temmuz 2018
  • 04.07.2018 10:22:05
  • 3 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Euro dolar paritesi, Almanya’da hükümeti krizin eşiğine getiren iltica politikalarındaki anlaşmazlığın aşılması için Hristiyan Birlik partilerini oluşturan CDU ve CSU’dan üst düzey yetkililer, Berlin’deki CDU Genel Merkezi’nde akşam saatlerinde bir araya geldi.

İstifası gündeme gelen Seehofer, İçişleri Bakanı olarak görevde kalacağını duyurdu. Söz konusu Almanya’da yaşanan siyasi kriz Euro tarafında önemli bir fiyatlama yaratmadı ancak bu krizin aşılamaması ve sonuçların daha kötü olması halinde paritenin Euro kısmına önemli derecede zarar verebilirdi. Mülteci politikalarla ilgili anlaşma sağlanmasını uzun vade için olumlu bulmaktayız. Bu gelişmelerle birlikte EURUSD paritesi bu sabah 22 günlük hareketli ortalamasına denk gelen 1.1670 sınırında hareket ediyor. Almanya iyimserliği fiyatlamalara yansımış görünüyor ancak bir süredir aşmakta zorlandığı bir seviye olduğu için alım yönlü aceleci olmamakta fayda olabilir. Bugün Amerika piyasaları Bağımsızlık günü nedeniyle kapalı olduğundan sakin bir akış olması beklenebilir.

Teknik Analiz: EURUSD’nin ana fotoğrafında önemli bir değişim yok. Parite 1.1670 seviyesine denk gelen 22 günlük ortalamasının üzerinde güçlenmekte zorlanıyor. Şu sıralar paritede direnç alanları yakınlarında hareket devam ediyor. Ancak 1.1670 seviyesi üzerinde yerleşik seyirlerin devam etmesi paritedeki yükseliş eğiliminin teyit edilmesi açısından destekleyici olacaktır. Buna karşın paritede 1.1670 direnç seviyesinden gelen satıcılı seyir destek noktası olan 1.1540 seviyesinin test edilmesini destekliyor. Direnç alanında oluşabilecek gevşeme eğilimi paritedeki destek seviyelerinin test edilmesine olanak sağlayabilir (İntegral Yatırım).

Dolar dün küresel piyasalarda değer kaybederken, Almanya ‘daki siyasi tansiyonun düşüş göstermesi de euroyu destekleyen bir unsur oldu. Euro/Dolar paritesinde yukarı yönlü bir seyir izlenirken, paritenin 1,15 – 1,17 seviyeleri arasındaki hareket ettiği görülmektedir. 1,17 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yükselişlerin hız kazanabileceğini değerlendiriyoruz. Dün günü 1,1659 seviyesinden tamamlayan Euro/Dolar 08:50 itibariyle 1,1670’li seviyelerinden işlem görmekte. Paritede 1,1655; 1,1640 ve 1,1625 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise sırasıyla 1,1680; 1,1700 ve 1,1721 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Bugün Euro Bölgesi’nde hizmet ve bileşik PMI rakamları açıklanacak (Gedik Forex).

Yurtiçi tarafta açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin çok üzerinde gerçekleşerek 2003 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması dikkat çekiciydi.

Veri sonrası paritede hareketlilik gözlenirken, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: “Orta vadeli bir perspektifle enflasyon ve cari açık gibi sorunlar kökten çözülür” açıklamasında bulundu. Yeni hükümetin politika setini daha da güçlendirip, ekonomide başlayan dengelenmeyi sürdüreceğini ve yapısal reformları uygulamaya geçirmesinin önceliği olduğunu da da sözlerine ekledi. ABD tarafında ise ticari savaşlar eksenindeki gelişmeler gündemin en üst sırasında yer almaya devam ediyor. Bağımsızlık günü nedeni ile veri gelmeyecek olan ülke de yine bugün önemli haber akışları takip edilecek. Yurt içi tarafta da seçimler sonrası yeni kurulacak hükümete ve Başkanlık kabinesine ilişkin söylemler ile OHAL’in kaldırılması, yerel seçimlere yönelik beklentiler ve yapısal reformlar gibi başlıklar oldukça önemli olacaktır.

Kura teknik olarak baktığımızda ise alıcılı seyrin devamında 4.6850, 4.6960 ve 4.7170 direnç seviyeleri bulunmakta. 4.66 altı kalıcılıkta oluşabilecek satıcılı seyirde ise 4.6510, 4.6350 ve 4.6160 destek seviyeleri izlenebilir (IşıkFX).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ