EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 4 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Geçtiğimiz hafta içinde İtalya’da hükümetin kurulamaması ile ilgili artan politik riskler nedeniyle değer kaybı yaşayan Euro’nun Almanya’dan gelen olumlu verilerle bir miktar toparlanma çabasına girdiğini izledik. Fakat haftanın son günü Deutsche Bank’ın kredi notunun S&P tarafından düşürülmesi ve bankanın ABD tarafından izlemeye alındığına dair haberler ile başlayan bu toparlanma hareketinin kısmen etkisini kaybettiğini izledik.Bununla birlikte ABD’de tarım dışı istihdam ve ücret artışı beklentilerden olumlu gelmesi de paritedeki düşüş eğilimini artıran bir sonuç olarak karşımıza çıktı.

Haftanın bu ilk gününde 1.1650 yaşanan düşüş trend çizgisinin desteği olarak hareketin yönü açısından izlenecek. Üstünde kalışlarda 1.1720-1.1750’ye tepki yükselişlerini izleyeceğiz. 1.1650 altında ize 1.1620-1.1590 seviyeleri hedeflenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Geçtiğimiz hafta Cuma günü 1,17 seviyesi üzerine çıkmayı başaran EURUSD paritesi, ABD ücret artışları ve Tarım Dışı İstihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrasında kazançlarını koruyamayarak yeniden 1,16’lı seviyelere geriledi. Aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğimiz üzere, bu sabah saatleri itibariyle, EURUSD paritesinin kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönlü kırma çabası içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu noktada paritenin düşüş trendini yukarı yönlü kırması durumunda bugün içerisinde yeniden 1,17 seviyesi üzerini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.

Paritedeki genel görünüme bakacak olursak: İtalya’daki siyasi belirsizlikler ve güçlü dolar endeksi nedeniyle 1,15 seviyesine kadar gerileyen parite, İtalya cephesindeki risklerin azalması ve dolar endeksinin 94 seviyesi civarında konsolide olması ile birlikte kayıplarının bir kısmını telafi etmesi durumda. Bu noktada, İtalya’daki siyasi gerginliklerin devam edeceğine yönelik beklentimize rağmen, İtalya riskinin piyasalarda büyük ölçüde fiyatlandığını düşünmekle birlikte, söz konusu gerginliklerin piyasalar üzerindeki etkisinin bu haftaki gibi büyük bir boyutta olmasını beklemiyoruz. EURUSD paritesinin kısa vadede 1,17 seviyesini (ve kısa vadeli düşüş trendini) yukarı yönlü kırmasını ve 1,20 seviyesinin hedef alınmasını bekliyoruz.

Dolayısı ile paritedeki mevcut seviyelerin kısa – orta vadeli alım fırsatı olduğu görüşündeyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1693 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1640 seviyesi destek, 1,1700 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1700 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1750, 1,1640 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1600. (Tacirler Yatırım)

İtalya’da günlerdir belirsizliğini sürdüren koalisyon görüşmelerinde mutlu sona ulaşıldı. Geçtiğimiz Cuma günü yeni kabine konusunda anlaşmaya varan 5 Yıldız Hareketi ve Kuzey Ligi Partileri, Giuseppe Conte’nin Başbakanlığı önderliğinde yeni hükümeti kurdu. Partilerin koalisyon konusunda anlaşması siyasi belirsizliği ortadan kaldırsa da AB karşıtlığı ve popülist söylemleri ile bilinen bu iki partinin ilerleyen dönemlerde atacağı adımlar kritik olacaktır. AB’deki diğer sorunlu ekonomi olan İspanya’da ise Başbakan Rajoy’un görevden alınmasının yankıları devam ediyor.

Zira, yeni Başbakan Pedro Sanchez’in ayağının tozuyla Katalonya özerk yönetimi ile uzlaşı içerisinde olacağını açıklaması bu köprünün altından daha çok suların geçeceğinin göstergesi gibiydi. Öte yandan ABD’nin; Avrupa Birliği’ne uyguladığı, ek gümrük tarifeleri konusunda da iki bölge arasındaki gerginliğin arttığını görmekteyiz. ABD tarafında ise Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançları ve İşsizlik Oranı verilerinin piyasada beklenen rakamlardan daha iyi gerçekleşmesine rağmen, oldukça karmaşık olan gündem maddeleri ile verilerin etkileri sınırlı oldu. Bugün, ABD tarafında Fabrika Siparişleri verisini takip edeceğiz. Ayrıca, her iki bölgeden gelecek haber akışları da fiyatlamalar açısından izlenecek.

Teknik olarak baktığımızda ise, güne alıcılı başlayan paritede; yaklaşık 1,5 aydır süregelen düşen kanalın kırılım teyit bölgesi olarak takip etiğimiz 1.1730’u yukarı yönlü denemelerin devamında takip edeceğiz. Buranın kırılması halinde 1.1775, 1.1790 ve 1.1815 dirençleri ilk etapta izlemeye alınabilir. Şuan için 1.1685 seviyesinin üzerinde kalıcılık arayan paritede; yeniden aşağı yönlü hareketler görülmesi halinde ise takip edilebilecek destek noktalarımız 1.1655, 1.1630 ve 1.1610 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

Euro/Dolar 1.15 seviyesine doğru yaşanan teknik bozulmadan sonra 1.17 sınırında hareket etmeye devam ediyor. Şimdilik 1.17 seviyesi üzerinde tutunma sağlayacak güçte tepkiler oluşmadı. Buna karşın İtalya ve İspanya siyasetinden gelen iyi haberler Euro’daki aşağı yönlü eğilimin derinleşmesine set çekebilir. Diğer yandan geçtiğimiz Cuma günü tarım dışı istihdam verisinden sonra ABD Dolarına yönelik algıda çok etkili bir değişim olmadı. Dolar endeksi 94 sınırı yakınlarında hareket etmeyi sürdürüyor. Diğer yandan ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.92 seviyesinde, sınırlı baskı yaratabilecek düzeyde olduğunu belirtmekte fayda var. Günün devamında Euro Bölgesinde Sentix yatırımcı güveni ile ABD’de fabrika siparişi ve dayanıklı tüketim mal siparişlerinin açıklanması bekleniyor. (İntegral Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı