EkonomiManşet

Euro dolar paritesi yorumları 31 Mayıs 2018

Avrupa’da yaşanan İtalya krizinde dün koalisyon partilerinden yapılan açıklamalarda “Euro’dan çıkışı desteklemiyoruz” ve yeni bir “Maliye Bakanı teklif etmeye hazır oldukları” söylemleri gerginliği yatıştırmış durumda. Euro bölgesinden ve üye ülkelerden açıklanan olumlu verilerinde etkisiyle paritede toparlanmalar yaşandı.

Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde destek seviyeleri 1.1600 ve 1.1510 iken olası yukarı hareketlerde 1.1730 ve 1.1775 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. (Venbey Yatırım)

Günlük bazda dahi aşırı satış bölgesine gelen ve 1.1510 seviyesini gören EURUSD paritesi, dün itibariyle son zamanların en büyük primli günlük mumunu gerçekleştirdi. Bunun henüz dönüş sinyali olduğunu söylemek için çok erken. Ancak, grafikte de görüleceği üzere kısa vadeli düşen trendin üzerine çıkılmış oldu. Eğer gün içinde dört saatlik grafikteki 50 birimlik üssel ortalama üzerine çıkabilirse, paritedeki alım iştahının bir miktar daha güçlenebileceğini söyleyebiliriz. Olası yukarı yönlü hareketlerde 1.1850 seviyesi haftalık ana direnç olarak görülebilir. (İkon Menkul)

Euro/Dolar 1.15’ten tepkilerini genişletiyor.

Euro/Dolar altı haftadır üst üste gerileyerek 1.15 seviyesine doğru derin bir düzeltme yaptı. Haftalık grafiklerde 1.15 seviyesi önemli bir yer. Bu nedenle parite bu seviyelerden teknik tepkiler veriyor. Diğer yandan İtalya siyasetinde yaşanan gelişmeler bu cephede belirsizliğin daha da sürebileceğine işaret ediyor. Muhtemelen erken seçim İtalya için kapıda. Bu cepheden gelebilecek yeni açıklamalar paritenin Euro kısmı için etkili olabilir. Bugün açıklanacak kişisel gelir ve giderler ABD ajandası için takip edilecek. Euro Bölgesinde ise tahmini TÜFE rakamları piyasanın odağında olacak. Genel olarak yukarı yönlü tepkilerin ana direnç seviyelerine doğru devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Teknik olarak altın yorumu, günlük grafikte aşırı satım bölgesinde olan teknik göstergeler paritenin yukarı yönlü tepkilerine destek veriyor. Bununla birlikte haftalık grafikte 1.03 seviyesinden başlaya yükselen trend çizgisi 1.15 seviyesinden geçmekte. Buraya kadar olan geri çekilmeler sonrasında EUR/USD 1.15 seviyesinden oldukça önemli bir tepki hareketi yaptı. Bu tepki hareket haftalık grafiklerde karşılandığı için ayrı bir öneme sahip. Teknik olarak EURUSD paritesinde 1.1725 ara direnç seviyesine doğru yükselme potansiyeli bulunmakta. Buna karşın paritenin ana direnç alanlarında momentum kayıpları oluşması halinde paritenin yükselme isteğinin azalmaya başlayacağını ve teknik olarak yükselişlerin satış fırsatı verebileceğini anlayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı