EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 30 Mayıs 2018

Dolar Euro paritesi bugün, İtalya’daki politik gelişmelerin olumsuz etkisiyle önceki günde paritenin, Euro’da yaşanan değer kayıplarıyla 2017 yılı başından beri sürdürdüğü yükseliş trendini aşağı yönde kırdığını izledik. İtalya dışında İspanya’da da yaşanan politik gelişme ve belirsizliklerin parite üzerinde risk unsuru yaratmaya bir süre daha devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Yeni günde bahsettiğimiz uzun vadeli kırılmış olan yükseliş trendi üzerine geçilebilecek mi izlenmesi gerekiyor. Bu trend altı kalıcılıkta satış tarafında olmak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. 1.1600 olarak izlediğimiz bu seviye üzerinde yukarı yönlü isteğin artması için 1.1660 üzerinde hareketlerin görülmesi gerekiyor. Bu durumda yükselişler 1.1720’ye doğru devam edebilir. 1.1600 altı kalıcılığın sürmesi durumunda ise düşüş baskısı 1.1500 ve 1.1430’a doğru etkili olabilir. (AHL Forex)

Dün sabahki bültenimizde, İtalya’daki koalisyon çalışmalarının sekteye uğraması ve erken seçimin yeniden gündeme gelmesi ile birlikte baskılanan euronun, düşüş hareketini genişletebileceğini ve EURUSD paritesinin mevcut geri çekilme hareketini 1,15 seviyesine doğru sürdürmesini beklediğimizi ifade etmiştik. İtalya’daki siyasi belirsizliklerin etkisi ile birlikte dün küresel piyasalarda oldukça satıcılı bir seyir izlenirken, risk algısı önemli ölçüde bozuldu. İtalya tahvil faizleri sert yükseliş kaydederken, bozulan risk iştahı ile birlikte küresel borsalar satıcılı bir seyir izledi. Tahvil faizlerindeki yükseliş, Haziran 2016’daki Brexit oylamasından bu yana en sert yükseliş oldu. Diğer taraftan euro sert bir şekilde değer kaybederken, dolar endeksinin ise zayıf euro ile birlikte 95 eşiğine kadar yükseldiği görüldü.

Tüm bu gelişmelerin etkisi ile birlikte 1,1510 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesi, Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu noktada EURUSD paritesindeki mevcut düşüş hareketinin 1,1435 – 1,15 bandının aşağısına sarkmayacağını düşünmekle birlikte, 1,1435 – 1,15 bandının alım fırsatı verebileceğini düşünüyoruz. Dolayısı ile paritenin bir süre daha düşüş eğilimini sürdürmesini, ancak 1,1435 – 1,1500 bandından toparlanmasını beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1540 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1510 seviyesi destek, 1,1545 seviyesi ise direnç konumunda.

Paritede 1,1545 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1600, 1,1510 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1482. (Tacirler Yatırım)

İtalya’da yaşanan siyasi kargaşa ülkenin tahvil faizlerinde yükselişe neden olurken, Euro varlıkları üzerinde de baskı yaratmaya devam ediyor. Ayrıca, İspanya’daki olası bir erken seçim ihtimali ve Euro Bölgesi’nin ABD ile yarın akşama kadar çözmesi gereken ticari kısıtlamalar meselesi de Euro tarafını baskılayan diğer unsurlar olarak karşımıza çıkmakta. Dün üst düzey yetkililerden gelen açıklamalar takip edildi. İtalya Merkez Bankası Başkanı İgnazio Visco: borçların kısa zamanda azaltılamayacağını ve İtalya’nın reformlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio ise İtalya’nın mevcut durumuna ilişkin telkinlerde bulunurken, ticaret savaşlarına ilişkin olarak ise “devam etmesi durumunda herkesin kaybedeceğini” belirtti. ABD tarafında dün açıklanan ekonomik verilerden Conference Board Tüketici Güveni beklentileri karşılayamazken, S&P/CS Konut Fiyat Endeksi ise tahminlerin üzerinde gerçekleşme gösterdi. Bugünkü ekonomik takvimde; Almanya’dan İşsizlik rakamları ve Perakende Satışlar; ABD’den ise ADP Tarım Dışı özel sektörler istihdam raporu ve 1.çeyrek revize büyüme rakamları takip edilecek.

Ayrıca, başta İtalya, İspanya ve ticaret kısıtlamaları meseleleri olmak üzere gelecek haber akışları ve tahvil piyasası hareketleri de fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak ise paritede; şuan için 1.1530 destek seviyesinin üzerinde fiyatlama görmekteyiz. Buranın da altına inilmesi halinde 2017 yılı başında oluşan yükselen trend çizgisi hedef haline gelebilir. Öte yandan 1.1530 üzeri kalıcılıkta görülebilecek toparlanma girişimlerinde ise izlenebilecek direnç noktalarımız 1.1560, 1.1580 ve 1.1610 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

İtalya’daki siyasi endişe Euro açısından hala negatif

İtalya’daki siyasi endişeler Euro üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Dolayısıyla, EUR/USD paritesinde ivme kaybı gözlemliyoruz. Aynı zamanda, Dolarında pozitif fiyatlanıyor olması paritenin güçlenmesini daha da zorlaştırmış durumda. Bugün için Avrupa’dan veriler ve ABD’den açıklanacak ADP özel sektör istihdam değişimi ile ABD 1Ç GSYIH rakamları takip edilecek.. ABD verilerinin Dolar üzerinde sınırlı bir etki yaratmasını bekleyebiliriz. Ancak, EUR/USD paritesinde genel resmin zayıf olduğunu gözlemliyoruz.

Teknik olarak EUR/USD paritesi iki hareketli ortalamasının arasında izleniyor. Parite, 1.1430 destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde hareketini sürdürmek isteyebilir. Ancak, teknik göstergeler çok güçlü olmadığı için yukarı yönde kuvvetli tepkiler beklemek bir süre için erken olabilir. Güçlenmesi için 1.1935 üzeri kapanışların görülmesine ihtiyaç bulunuyor. (İntegral Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı