EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 29 Mayıs 2018

Euro dolar paritesi, İtalya’da Lig Partisi ve 5 Yıldız Hareketi’nin koalisyon çalışmalarının sona ermesi ile birlikte yeniden gündeme gelen erken seçim olasılığı ve dolar endeksinde görülen yükseliş hareketi, EURUSD paritesinin 1,16 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Eurodaki düşüş ve dolar endeksindeki yükseliş hareketi ile birlikte düşüşünü genişleten EURUSD paritesi, Fibonacci %38,2 düzeltme desteğinin altına sarkmış durumda. Bu noktada, kısa vadede EURUSD paritesindeki düşüş hareketinin devam edebileceğini ve paritenin düşüşünü 1,15 seviyesine doğru genişletebileceğini düşünüyoruz.

Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1630 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1600 seviyesi destek, 1,1640 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1640 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1700, 1,1600 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1545. (Tacirler Yatırım)

Euro Dolar kritik desteklerine geliyor

Euro üzerinde İtalya’daki gelişmeler etkili olmaya ve euro’yu zayıflatmaya devam ediyor. İtalya tahvilleri dün %2.70 seviyesine tırmanarak 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, Almanya tahvilleri ile arasındaki spread farkının açılması Euro üzerinde baskı yaratıyor. Buna paralel EURUSD paritesinde zayıf seyirler sürmekte. Ancak EURUSD paritesi 1.1560 gibi önemli bir destek seviyesine geriliyor ve bu seviye oldukça kritik. Bugün Avrupa tarafından önemli bir haber akışı yok. Gözler yine İtalya’da olmaya devam edecek. ABD kanadında ise Tüketici güven Endeksi ve Dallas Fed İmalat Aktivite endeksi gibi verileri alacağız.

Teknik analiz: teknik olarak zayıf seyir devam ediyor. Güçlenmesi için 1.1725 seviyesinin üzerine yükselmesini ve yerleşmesini tercih ederiz. Aşağıda ise 1.1550 çok güçlü ve kritik bir destek. Bu destekten tepki yükselişleri beklenebilir. (İntegral Yatırım)

EURUSD paritesi, İtalya’daki siyasi kaos sebebiyle dün gün içerisinde 1.1725’den 1.1600’ya kadar geri çekildi. Hatırlayacağınız üzere bir süredir hükümet kuramayan ama hükümet kurma arifesinde olan İtalya’da yeniden siyasi kriz patlak vermişti. İtalya Cumhurbaşkanı’nın kabinedeki bir ismi veto etmesinden sonra hükümet kurulmasından vazgeçilmiş ve erken seçime gidilme kararı alınmıştı.

Teknik olarak bakıldığında; dün bahsettiğimiz takoz yapısının varlığını koruduğunu ve bu yapının biraz uzatıldığını görmekteyiz. Ancak, dört saatlik grafikteki fiyat – RSI pozitif uyumsuzluğu henüz bozulmuş değil. Eğer gün içi 1.1605 desteğinde tutunabilirse, yavaş yavaş yeniden takozun üst bandını test etmesi mümkün olabilir. Bu durumda 1.1660 ve 1.1715 dirençleri izlenebilir. 1.1715 seviyesi gün içi ana direnç olabilir. Bununla birlikte 1.1605 desteği kırılırsa düşüş derinleşebilir ve 1.1585 ile 1.1545 destekleri izlenebilir. 1.1605 desteği kırılırsa, bahsettiğimiz takoz yapısı ve RSI uyumsuzluğu bozulabilir. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı